Nowość w stomatologii – zęby w 3D, prosto z drukarki

Autor: Izabela Zieniewska
17 sierpnia 2020
fot. pixelshot

Doczekaliśmy się rewolucji w protetyce. Świat dentystyczny zmieniają właśnie drukarki 3D. Na czym polega „drukowanie” zębów?

Zazwyczaj gdy potrzebujemy wykonać koronę protetyczną lub most, chcemy to zrobić jak najszybciej. Ale czy ekspresowe uzupełnienie będzie dobrze przygotowane? Może lepiej być cierpliwym i poczekać na dokładniejszą usługę? Dziś protezy zębowe możemy mieć szybkie i bezbłędne za sprawą nowoczesnej stomatologii. Przysłużyła się do tego CAD/CAM protetyka, czyli protetyka 3D.

Kilka słów na temat drukarki 3D

Już w latach 80-tych podjęto pierwsze próby wydruku 3D. Niezaprzeczalnie odkrycie to pozwoliło na niezwykły rozwój przemysłu. Drukowanie przestrzennej bryły z projektu wykonanego na komputerze daje nam wiele możliwości. Z powodu ogromnych nakładów finansowych do niedawna na takie rozwiązania mógł pozwolić sobie tylko przemysł lotniczy i samochodowy. W ostatnim czasie metody te znalazły wykorzystanie w innych dziedzinach, a także w stomatologii, a dokładniej w protetyce. Do czego stosowane są drukarki 3D w i na czym to polega?

Protetyka CAD/CAM

Coraz większa liczba gabinetów stomatologicznych może pochwalić się usługą wykonania uzupełnienia protetycznego w technologii CAD/CAM. Jest to inaczej mówiąc wspomagane komputerowo projektowanie oraz wykonanie. Na czym polega? W pierwszej kolejności od pacjenta pobierany zostaje wycisk – wirtualny, za pomocą specjalnego skanera. Dzięki temu eliminujemy (tak często oceniany przez pacjentów jako nieprzyjemny) etap pobierania wycisku standardowymi metodami.

Dane ze skanera przenoszone zostają na komputer, na którym wykonuje się projekt protetyczny. Następnie wszystkie informacje zostają dostarczone do frezarki, dzięki której powstaje „wydruk” naszego uzupełnienia.

Nowość w stomatologii – zęby w 3D, prosto z drukarki
fot. Getty Images

Co możemy wydrukować w 3D

Metodą CAD/CAM wykonamy takie uzupełnienia jak: korony, mosty, licówki, odbudowy na implantach oraz odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym tj. inlay, onlay, overlay. Te ostatnie to tzw. wkłady koronowe, które idealnie sprawdzą się w mocno zniszczonych zębach bocznych, gdzie standardowe wypełnienie, wykonane z kompozytu, nie spełnia naszych oczekiwań. Czas wykonania uzupełnienia technologią CAD/CAM różni się w zależności od danego systemu. Metoda umożliwia przygotowanie korony protetycznej nawet podczas jednej wizyty.

Wykonanie uzupełnienia protetycznego za pomocą technik 3D ma wiele zalet. Prace takie są bardzo dokładnie dopasowane do warunków w jamie ustnej pacjenta oraz charakteryzują się wysoką estetyką. Ponadto przygotowanie ich zajmuje znaczniej mniej czasu, niż przy stosowaniu standardowych metod. Niestety ta na razie ekskluzywna technologia nie jest dostępna w każdym gabinecie a uzupełnienia nią wykonane charakteryzują się znacznie wyższym kosztem od uzupełnień tradycyjnych. Mimo wszystko zęby z drukarki 3D stanowią przyszłość stomatologii.


Przeczytaj także: Hollywood smile, czyli implanty zębów, które zrobią z Ciebie gwiazdę!

O autorze

Izabela Zieniewska

Lekarz dentysta - absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Działaczka organizacji studenckich: Samorządu Studenckiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz studenckich kół naukowych. Czynna uczestniczka wielu konferencji ogólnopolskich o tematyce medycznej. Wielokrotna laureatka stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Obecnie doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pasjonatka medycyny estetycznej, dobrej kuchni oraz tańca.  
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca