Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Autor: Izabela Dajwłowska-Przewłocka
3 marca 2023
fot. Canva

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi Kobido. Ten masaż twarzy dawniej zarezerwowany był tylko dla rodziny cesarskiej.

Od wieków Japończycy bardzo dbają o swoja urodę i higienę, bo jest w ich kulturze oznaką zdrowia i status społecznego. Pewnie dlatego tak poważnie podchodzą do technik upiększających, które doskonalono przez wielki, doprowadzając je do mistrzostwa. Pisaliśmy o kąpielach w ryżu, maseczkach z odchodów słowika żyjącego na jednej z japońskich wysp, teraz czas na Kobido – masaż, który działa jak głęboki lifting.

Co to jest Kobido i jak działa?

To nie tylko masaż, lecz technika kosmetyczna, na którą składa się system masaży i zabiegów. W wolnym tłumaczeniu Kobido oznacza „podroż do naturalnego piękna”. Powstał w XV wieku na bazie kombinacji japońskich masaży wywodzących się ze starożytnej terapii Anma. Jego głównym celem jest przywrócenie skórze jędrności, a twarzy młodego wyglądu. Masowaniu poddawane są twarz i szyja. Jednak nie wolno zapomnieć, że w starożytnej tradycji japońskiej znany był system merydianów, czyli kanałów energetycznych wpływających na nasze zdrowie, które rozmieszczone są na całym ciele, co oznacza, że według tej teorii masowanie twarzy wpływa na cały organizm.

Japoński masaż twarzy Kobido w 4 etapach

Zabieg Kobido podzielony jest na etapy, których kolejność jest niezmienna.

Pierwszy – relaks. Tu rozluźniamy skórę. To masaż okolic potylicy, karku, szyi i dekoltu Masażysta skupia się na rozluźnieniu mięśni. Zmarszczki mimiczne ulegają odprężeniu. Na twarz kładzie się przyjemne, ciepłe ręczniki.

Drugi – oczyszczenie. Podczas tego etapu pobudzane jest krążenie. To masaż limfatyczny. Usuwa nadmiar wody i powoduje lepsze ukrwienie. Ciało pozbywa się toksyn. Skóra staje się młodsza i promienna.

młoda kobieta podczas masażu twarzy
fot. Getty Images Pro/ ersler

Trzeci – lifting. Usuwa zmarszczki, wygładza skórę twarzy i szyi. Ten etap masażu można odczuć jako najmniej przyjemny. Wykorzystuje się tu różne techniki o zmiennym nasileniu. Terapeuta koncentruje się na najbardziej potrzebujących częściach ciała, na przykład na owalu twarzy, linii bruzdy nosowo-wargowej lub okolicy oczu i czoła.

Czwarty – akupresura. Poprzez poruszenie odpowiednich punktów terapeuta uwalnia złe emocje, uspakaja nerwy, pobudza narządy wewnętrzne i wprowadza do ciała siłę życiową, czyli energię qi. Stymulacja punktów odpowiadających za konkretne organy wewnętrzne usprawnia ich funkcjonowanie. Z tego względu akupresura może działać leczniczo lub łagodząco na ból.

Jakie przeciwwskazania ma masaż twarzy?

Zabiegu Kobido nie można wykonać, gdy występują: stany zapalne skóry, problemy z węzłami chłonnymi, nowotwory i blizny po operacji, miażdżyca naczyń, gorączka, wysokie ciśnienie, poważne kłopoty stomatologiczne, niewygojone rany po zabiegach chirurgicznych czaszki oraz trądzik.

Gdzie możecie wykonać zabieg Kobido?

Zabieg Kobido zyskuje na popularności. Do swojej oferty włącza go coraz więcej gabinetów SPA. Z masażu Kobido możecie skorzystać m.in. w Hotelu Belmonte w Krynicy Zdrój, w Hotelu BoniFaCio Spa&Sport Resort w Sochocinie, w DoubleTree by Hilton Warsaw, w Konstancińskim Centrum Hydroterapii EVA Park Life & Spa w Konstancinie-Jeziornie, w  Notera Hotel SPA Bory Tucholskie, w Studio Sante Uzdrowisko Miejskie w Warszawie, w Shuum Butique Wellness Hotel w Kołobrzegu, w Hanza Pałac Wellness & SPA w Warlubie k/Grudziądza.


Treść artykułu została zaktualizowana w marcu 2023 r.

Przeczytaj także: Masaż szklanymi kulami

O autorze

Izabela Dajwłowska-Przewłocka

Naturoterapeuta i doradca psychotroniczny w Ośrodku Rehabilitacji i Medycyny Komplementarnej „Alchemia Duszy i Ciała”, współpracująca z Ośrodkiem Medycyny Naturalnej „Deesis”. Wielka miłośniczka natury oraz zwierząt. Pasjonatka sportów konnych, w tym zawodniczka dyscypliny powożenia zaprzęgami konnymi.
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca