X zamknij

Dołącz do newslettera
i odbierz darmową
kartę SPA&More.

Z kartą SPA&MORE stać Cię na więcej

Co najmniej 10% zniżka do SPA, DAY SPA i klinik medycyny estetycznej.
Korzystaj ze specjalnych rabatów tylko dla zapisanych do newslettera!

Dołączam i odbieram kartę
fot. Shutterstock

Hollywood smile, czyli implanty zębów, które zrobią z Ciebie gwiazdę!

Nowoczesne implanty zębów doskonale zastępują naturalne. Ponadto jeśli kształt utraconych nie był idealny, teraz możemy poprawić nasz uśmiech, zyskując perfekcyjny i trwały garnitur.

Każdy z nas niestety narażony jest na utratę zębów. Dbając o dobrą higienę jamy ustnej możemy zmniejszyć ryzyko próchnicy, jednak bardzo często przyczyną utraty zębów są urazy, bądź braki zawiązków zębów stałych, na które nie mamy wpływu. Z pomocą idzie nowoczesna stomatologia, proponująca leczenie implantologiczne. Dzisiejsze implanty zębów dają wyjątkowe możliwości.

Mosty, protezy i implanty

Każdy z nas marzy o uśmiechu jak z Hollywood. Nikt nie chce chodzić z brakiem w uzębieniu zwłaszcza, gdy dotyczą one odcinków przednich. Niedobory zębów bocznych mają mniejszy wpływ na estetykę, jednak zaburzając funkcję żucia, mogą wpłynąć na jakość życia. Stomatologia on lat proponuje różne rozwiązania. W zależności od braków są to mosty i protezy. Jednak uzupełnienia takie mają swoje minusy. Nieraz niezbędne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących z luką, co niestety wiąże się z utratą zdrowych, naturalnych tkanek zęba. Użytkowanie protez ruchomych przysparza też wielu trudności, z którymi nie każdy pacjent potrafi sobie poradzić. Nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i proponuje inne rozwiązania – implanty zębów.

Z czego zbudowane są implanty zębów?

Sztuczny ząb składa się z dwóch bądź trzech elementów. Potocznie nazwa implant zęba odnosi się do całości odbudowy, w rzeczywistości jednak stanowi on jedynie część wszczepianą do kości (wszczep śródkostny), której nie widać. Stanowi „zastępstwo” utraconego korzenia. Kolejnym elementem jest łącznik, który przymocowany do implantu jest filarem dla uzupełnienia protetycznego, czyli korony stanowiącej trzecią część implantu. W niektórych modelach wszczep wraz z łącznikiem stanowią jedną całość. Implanty wykonywane są z wysokogatunkowego tytanu, który jest w pełni biokompatybilny, dzięki czemu nie powoduje alergii oraz zapewnia dobrą osteointegrację (zrastanie się z otaczającą kością).

Jakie są wskazania do implantów?

Implanty najczęściej wykonywane są przy pojedynczych brakach zębowych, ale można je również zastosować w przypadku większych braków jak i w bezzębiu. U pacjentów mających trudności z użytkowaniem uzupełnień ruchomych, implanty wszczepiane są stosowane w celu zapewnienia zakotwiczenia i ułatwienia utrzymania protezy w jamie ustnej. By wszczepienie implantu było możliwe w miejscu planowanego zabiegu powinna być zachowana odpowiednia ilość i jakość kości. Przy większych zanikach implantacja jest trudniejsza, ale nie niemożliwa. Należy wówczas wykonać zabieg augmentacji kości, polegający na uzupełnieniu braków kostnych.

Czy każdy może wykonać implanty zębów?

Niestety implantacja nie jest możliwa u każdego pacjenta. Istnieje szereg przeciwwskazań do leczenia. Jednym z najważniejszych jest zła higiena jamy ustnej. Nieodpowiednie oczyszczanie jej prowadzi do gromadzenia się osadu na implancie, co może skutkować zapaleniem wokół implantu (periimplantitis), a nawet jego odrzuceniem. Ponadto niewskazana jest implantacja u palaczy, gdyż udowodniono, że odrzucenie występuje tu częściej niż u osób niepalących. Implantów nie wszczepia się również pacjentom przyjmujących bisfosfoniany (leki stosowane przy osteoporozie), przy niewyrównanej cukrzycy oraz zaburzeniach układu immunologicznego.

Czy warto inwestować w implanty zębów?

Leczenie implantologiczne przynosi wiele korzyści. Poza efektem estetycznym implant zapewnia utrzymanie tkanek miękkich oraz kości na odpowiednim poziomie (przeciwdziała zanikom). Poza tym odbudowa braku zębowego zapewnia utrzymanie prawidłowego zgryzu, funkcji uzębienia, zapobiega ruchom zębów sąsiednich i przeciwstawnych, co jest obserwowane w przypadku braku odbudowy utraconego zęba.
Implanty wykonuje chirurg bądź periodontolog. Średni koszt jednego implantu waha się w granicach 3000 do 5000 tysięcy, co uwarunkowane jest wysokim kosztem materiałów, z jakich wykonany jest implant. Pomimo wysokiej ceny są to uzupełnienia, które cieszą się co raz większą popularnością, nie tylko u gwiazd. Co raz więcej osób jest świadomych korzyści jakie płyną z leczenia implantologicznego. Dlatego przy braku przeciwwskazań warto się zastanowić nad inwestycją w swój Hollywood smile.

Wzmocnij odporność w SPA!

W Chacie Solnej hotelu Manor House SPA panuje mikroklimat podobny do tego w podziemnych w jaskiniach solnych. Taka terapia niesie szereg prozdrowotnych korzyści!

Sposób na potencję, czyli suplementy diety dla mężczyzn

Które suplementy diety dla mężczyzn warto stosować, a których należy unikać?

Miłość w czasie pandemii: randki w duchu slow

Randkowanie w pandemii stało się prawdziwą sztuką. Potencjalne zagrożenie dla zdrowia zmieniło sposób, w jaki myślimy o romantycznych relacjach i jak do nich podchodzimy.

Jaskinie i groty solne w Polsce, czyli relaks, zdrowie i uczta dla zmysłów

Korzystny mikroklimat jak nad morzem, ale bez wyprawy nad Bałtyk? Takie warunki zapewniają jaskinie i groty solne.

Izabela
Zieniewska

Lekarz dentysta - absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Działaczka organizacji studenckich: Samorządu Studenckiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz studenckich kół naukowych. Czynna uczestniczka wielu konferencji ogólnopolskich o tematyce medycznej. Wielokrotna laureatka stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Obecnie doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pasjonatka medycyny estetycznej, dobrej kuchni oraz tańca.  
ZOBACZ WSZYSTKICH NASZYCH AUTORÓW