Jesienny sport na poprawę kondycji? Jazda konna!

Autor: Redakcja SPA&MORE
22 września 2021
fot. Getty Images/ amriphoto

Jazda konna to specyficzny rodzaj sportu, bo z partnerem, którym jest zwierzę. Ten piękny i elegancki rodzaj aktywności fizycznej wymaga poznania podstawowej wiedzy, a później… już tylko wprawy.

Wymaga cierpliwości, spokoju, a przede wszystkim nawiązania dobrej relacji z koniem. Tylko jeśli nam zaufa, stworzymy zgrany duet, dostarczający mnóstwa satysfakcji. Warto więc bliżej poznać jazdę konną, czyli sport, który z powodzeniem możemy uprawiać o każdej porze roku, choć najbardziej malowniczy jest właśnie jesienią.

Dlaczego jazda konna? Zalety sportu

Sport, który pozytywnie oddziałuje zarówno na ciało, jak i na ducha – tym wyróżnia się jazda konna. Ma ona fantastyczne właściwości terapeutyczne. Z tego względu powstała dziedzina rehabilitacji ruchowej, zwana hipoterapią (od gr. hippos – koń). Każdy kto ten sport uprawia, odmiennie go doświadcza, bo też każdy wierzchowiec jest inny. Musimy poznać i wyczuć konia, co często zajmuje sporo czasu, jednak gdy już uda się uchwycić więź, czeka nas sama przyjemność. Przejażdżki po lesie, łąkach, wspólne przeskakiwanie przeszkód i innych barier – niewiele jest sportów, które mają takie atuty.

Jazda konna dla zdrowia

Warto odnieść się do walorów zdrowotnych. Wbrew pozorom podczas jazdy konnej aktywizujemy właściwie wszystkie części ciała. Musimy trzymać dobrą postawę (korzystne dla kręgosłupa), ponadto ćwiczymy większość mięśni i pozytywnie oddziałujemy na układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy. W ciągu serii treningów ciało staje się bardziej elastyczne i ogólnie wzmocnione.

jazda konna
fot. Getty Images/ Thomas Northcut

Konna jazda w badaniach naukowych

W 2010 roku British Horse Society, wspólnie z University of Brighton and Plumpton College, przeprowadziło badanie wpływu konnej jazdy na stan ludzkiego organizmu. Wzięto pod uwagę osoby trenujące średnio przez 30 minut trzy razy w tygodniu. Efekty? Każdy z badanych podkreślał niezwykle pozytywny wpływ na psychikę i zwyczajną poprawę nastroju. Wynikało to nie tylko z indywidualnego kontaktu ze zwierzęciem, lecz także przebywania na łonie natury.
Ale jazda konna ma też inne zalety. Zgodnie z informacjami podanymi przez British Equestrian Federation 30 minut spokojnej jazdy konnej pozwala spalić ok. 360 kalorii.

Jazda konna – podstawy, czyli jak zacząć

Pierwszym krokiem jest poznanie koni, ich zwyczajów i zachowań. W tym celu najlepiej wybrać się do profesjonalnego klubu jeździeckiego. Takie ośrodki wyrastają jak grzyby po deszczu i może się okazać, że mamy co najmniej jeden w najbliższej okolicy. W ofercie klubów znajduje się zarówno jazda konna dla dzieci jak i lekcje dla dorosłych.

Przede wszystkim należy pamiętać, że konie są bardzo płochliwe, więc nie powinniśmy przy nich wykonywać gwałtownych ruchów. Mają też ograniczone pole widzenia, dlatego gdy zajdziemy je od tyłu, ryzykujemy otrzymanie bolesnego kopniaka. Nie wynika to oczywiście z bezpodstawnej agresywności koni, lecz ich reakcji obronnych – jeśli czują się zagrożone, najpierw kopią, a potem uciekają.
Następnie przechodzimy do nauki ich czyszczenia i siodłania. W ten sposób budujemy też relację ze zwierzęciem.

Pierwsza jazda konna

Wreszcie przychodzi czas, by wskoczyć na grzbiet. Nauka konnej jazdy zaczyna się od prowadzenia na lonży, czyli długiej linie, na której instruktor trzyma wierzchowca. Musimy się przedtem dobrze rozgrzać i rozciągnąć. Po pierwszej jeździe mocno doświadczymy tego, ile mięśni ona angażuje. Z czasem będziemy się coraz pewniej trzymać na grzebiecie konia, a w parze z tym będą szły dłuższe przejażdżki.

Zawsze podczas nauki jazdy zakładamy kask, kamizelkę ochronną, wygodne i dopasowane do ciała spodnie oraz płaskie buty. Gdy pokochamy ten sport na dobre możemy zadbać o profesjonalny strój, czyli specjalistyczne bryczesy, rajtrok, czapsy, sztyblety, rękawiczki jeździeckie, toczek i palcat do popędzania konia.

konie
fot. Getty Images/ Kyslynskyy

Gdzie uprawiać jazdę konną?

Idealne do treningów są szkółki jeździeckie często zlokalizowane przy stadninach. Jazdę konną coraz częściej można uprawiać też w kompleksach SPA & Wellness oraz w mniejszych ośrodkach, np. gospodarstwach agroturystycznych. Zanim zdecydujesz się na dane miejsce, przede wszystkim poczytaj opinie w internecie. Ponadto wybierz się do ośrodka i przyjrzyj się temu, jak traktowane są konie, jak wygląda zaplecze. Pamiętaj bowiem, że jazda to jedno, ale czasem w szkółce spędzisz na jednej sesji w sumie kilka godzin!

Jesienne jazda konna w terenie

Przyroda jesienna zachwyca kolorami, dlatego też – mimo niekiedy kiepskiej aury – uwielbiamy spacery o tej porze roku. O wiele przyjemniejsze będą jednak przejażdżki na koniu. Wspólnie ze swoim wierzchowcem możesz eksplorować leśne ostępy, piękne łąki i inne tereny, w których się wyciszysz, zrelaksujesz, a przy okazji zadbasz o kondycję oraz spalisz nieco kalorii!


Przeczytaj: SPA na szlaku polskiego wina

O autorze

Redakcja SPA&MORE

zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca