Hiking Yoga - nowy trend łączy adeptów jogi i miłośników wędrówek

Autor: Renata Szewczyk
20 grudnia 2020
fot. Getty Images/ Geber86

Uprawianie jogi w warunkach klimatyzowanej szkoły jest łatwo dostępne i wygodne, jednak wyjście z praktyką poza zamkniętą przestrzeń budynku daje zupełnie nowe doznania. Przykładem jest Hiking Yoga.

Tysiące lat temu, kiedy ludzie zaczęli odchodzić od życia w harmonii z naturą, pierwsi jogini, byli tymi, którzy zakwestionowali tę zmianę. W poszukiwaniu szczęścia i spełnienia wycofali się do górskich jaskiń, lasów i dżungli, gdzie kontemplując sens życia, stworzyli potężne narzędzie rozwoju – jogę.

 Otoczenie ma znaczenie

Dziś żyjemy głównie w miastach, otoczeni betonem, w cyklu dobowym rozregulowanym przez niebieskie światło ekranów smartfonów. W odcięciu od przyrody, świeżego powietrza, uspokajającego koloru zieleni często chorujemy. Ani nasze ciała, ani umysły nie są do tego przystosowane. Współczesna nauka potwierdza, że środowisko i styl życia mogą aktywować i dezaktywować geny. Ważne jest więc nie tylko „co” robisz i „jak”, ale również „gdzie”. Natura Cię wzywa!

Hiking Yoga – maszeruj i rozciągaj się

Ta wymyślona przez Amerykanów koncepcja polega na połączeniu pieszych wędrówek z praktyką jogi. W istocie jest powrotem do korzeni, do czasu gdy ludzie większość swojego życia spędzali na dworze, czy to w ramach pracy, obowiązków domowych, czy rekreacji. Entuzjaści sportów na świeżym powietrzu będą zachwyceni!

młoda kobieta uprawiająca jogę pośród natury
fot. f9photos

Ideą Hiking Yoga jest inspirowanie ludzi do wyjścia na zewnątrz i łączenia się z naturą poprzez te dwie uzupełniające się formy aktywności. Zdrową dawkę naturalnego ruchu jakim jest marsz uzupełnia praktyka świadomości (mindfulness) oraz asan (pozycji jogi) ukierunkowanych na odciążenie zmęczonych mięśni, stawów i dystrybucję energii w ciele.

Hiking Yoga oddziałuje więc na ciało wielowymiarowo. Marsz rozgrzewa, aktywizuje mięśnie i wzmacnia całe ciało poprzez naturalny ruch, do którego zostało ono stworzone. Joga z kolei rozciąga i tonizuje zmęczone po wędrówce mięśnie, odciąża stawy. Naturalne otoczenie i świeże powietrze z jednej strony dostarcza energii, z drugiej pomaga lepiej oczyścić ciało.

 Hiking Yoga – odkrywaj więcej

Jako istoty dążące do wygody jesteśmy więźniami swoich przyzwyczajeń. Na co dzień orbitujemy w pobliżu naszych ulubionych miejsc, przez co tracimy szansę na poznanie innych. W szkole jogi trzymamy się jednego nauczyciela, ulubionych zajęć, „swojego” miejsca na sali. A Hiking Yoga zachęca do poszukiwań, do wyjścia ze strefy komfortu. Zabiera nas poza utarte schematy do nowych miejsc i nowych ludzi. Zmiana otoczenia wymusza zmianę spojrzenia na pozycje jogi, swoje reakcje i umiejętności. Zaczynając od podłoża, przez naturalne pomoce, po dźwięki natury, każdą pozycję jogi można odkryć na nowo! Kto pamięta kiedy ostatnio chodził boso po trawie?

Joga generalnie zwiększa zdolność doświadczania siebie oraz otoczenia a praktykowanie jogi na świeżym powietrzu pogłębia jeszcze praktykę o połączenia z naturą. Kontakt z nią sprawia, że łatwiej jest być w danej chwili i zostawić problemy dnia codziennego za sobą. W „tu i teraz” ucisza się zestresowany umysł.

szczupła kobieta uprawiająca jogę na świeżym powietrzu
fot. Evgeniya Lystova

Ten nowy-stary sposób na jogę stanowi idealną kombinację aktywności potrzebnych współczesnemu zabieganemu człowiekowi. Hiking Yoga daje szansę się wylogować, zawiera zarówno element przygodowy, społeczny, jak i rozwojowy. Wycieczki, nawet te bliskie zmieniają perspektywę, dają zupełnie nowe spojrzenie na życie. Wspólna wędrówka w kameralnej grupie sprzyja nawiązywaniu relacji. Z kolei sama praktyka jogi jest mocno zinternalizowana, przez co daje czas na refleksję. Powrót z zajęć może stać się czasem dzielenia się swoimi przemyśleniami z towarzyszami. Nie ma lepszego sposobu na łączenie się z innymi ludźmi, niż poprzez wspólne zainteresowania i realizację pasji.

Jak wyglądają zajęcia Hiking Yoga?

Wszystko zależy od przyjętej formuły – czy jest to kilkugodzinny wyjazd za miasto, weekendowy wyjazd w góry czy pełnowymiarowy obóz wędrowny. Generalnie Hiking Yoga zajmuje więcej czasu niż standardowe zajęcia w studio i wymaga innego przygotowania. Wycieczki jednodniowe mogą trwać od 2 do 6 godzin, gdzie na samą praktykę jogi przeznacza się około 1-1,5 godziny. W przypadku kilkudniowych wypraw, w zależności od programu i długości szlaku, odbywa się jedna lub dwie sesje jogi dziennie – poranna przed śniadaniem i popołudniowa po zejściu ze szlaku a przed kolacją.

Program może obejmować rozgrzewkę, marsz i sesję jogi, a przy dłuższych wyjazdach również inne atrakcje zależne od lokalizacji. Osobiście każde zajęcia jogi, a zwłaszcza te w terenie, zaczynam krótką medytacją. Staram się także wykorzystać w praktyce elementy otoczenia. Wszystko jednak zależy od inwencji twórczej instruktora i przewodnika. Jak na każdą tego typu wyprawę, należy się odpowiednio wyposażyć. Nie można zapomnieć o wodzie i prowiancie. Oczywiście potrzebna też będzie mata do jogi!


Przeczytaj także: Nowoczesna joga i nowe style jogi – jak odpowiadają na nasze potrzeby

O autorze

Renata Szewczyk

Certyfikowana nauczycielka hatha vinyasa jogi (RYS 200 Yoga Alliance) oraz jogi dla dzieci i młodzieży według podejścia Divine Light Yoga (110h, RCYS 95), w trakcie 2-letniego kursu nauczycielskiego OM Joga School. Założycielka Jee Yoga - Podróże dla Ciała, Umysłu i Duszy - od 2014 roku podróżuje z jogą po Europie, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej oferując oryginalne programy wyjazdowe dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym w oparciu o techniki jogi i medytacji. Praktykuje jogę od 2010, zajęcia prowadzi od 2014 roku, skupiając się na wzajemnie uzupełniających się stylach - Hatha Jodze, Jodze Flow i Yin Jodze, choć wykorzystuje także techniki B.K.S. Iyengara, w celu dostosowania do predyspozycji i indywidualnych możliwości praktykującego. Kultywuje zasadę, że nauczyciel jest jedynie przewodnikiem i uczy myśleć samodzielnie.
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca