Zielnik dla zdrowia i urody jesienną porą

Autor: Katarzyna Pefew
21 września 2021
fot. Mykola Lynov

Rośliny od zawsze służyły człowiekowi w celach: odżywienia, prozdrowotnych, leczniczych i kosmetycznych. Zanim sięgniemy po sztuczne produkty i chemię zawartą w lekach, warto pamiętać, że zioła pomogą przezwyciężyć przeziębienie lub zadbają o nasz wygląd.

Świat roślin jest niezwykle zasobny w odżywcze i przyjazne człowiekowi okazy. W dawnych czasach wychodząc na łąkę, czy w pole, zbierano różne chwasty i zioła, by przygotować z nich pożywną strawę, lek lub kosmetyk. Później o jadalnych chwastach zapomniano, uznając je tylko i wyłącznie za szkodniki lub rośliny ozdobne. Dopiero w ostatnich czasach zainteresowanie nimi znowu powróciło. Na szczęście zioła od lat niezmiennie zajmują czołowe miejsce w świecie medycyny naturalnej, a w czasach wszechobecnie panującej chemii, wiele osób woli najpierw sięgnąć po te naturalne dobra w celach leczniczych, czy na przykład kosmetycznych.

Zioła na jesień dla zdrowia

Gdy lato się kończy i nadchodzą słoty, często pojawiają się pierwsze przeziębienia. Świat roślin może być dla nas ogromnym wsparciem w walce z oznakami choroby, a nawet z nią samą. Zioła na przeziębienie są nieocenionym źródłem prozdrowotnych i leczniczych składników, które mogą spowodować, że organizm się wzmocni, a i zwalczy chorobę. Część z nich jest powszechnie znana i dosyć popularna, jak lipa (działanie napotne i przeciwzapalne), szałwia (właściwości antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalnie), czarny bez (wszechstronne działanie przeciwprzeziębieniowe), rumianek (właściwości przeciwzapalne), jeżówka (inaczej echinacea – podnosi odporność), czy też modny od jakiegoś czasu czystek (właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, grzybobójcze, przeciwzapalne). Natomiast inne zioła nie są już tak bardzo popularne, a jednak również cechuje je bardzo duża skuteczność i działanie prozdrowotne.

herbata ziołowa
fot. Mykola Lynov

Mniej znane, lecz wartościowe zioła

Jednym z takich niezwykłych ziół jest wiązówka błotna (inaczej zwana tawułą). Ponieważ ma właściwości przeciwgorączkowe i napotne, jest doskonała na przeziębienie i grypę, ale również leczy nieżyty górnych dróg oddechowych. Oprócz tego oczyszcza organizm, w tym krew, jak również ma właściwości moczopędne, przez co jest stosowana przy chorobach nerek i pęcherza moczowego. Skuteczna jest też przy leczeniu dolegliwości kobiecych.
Innym ziołem doskonałym przy przeziębieniach i grypie jest kora z wierzby purpurowej, która ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgorączkowe, jak również odkażające. Zwana jest roślinną aspiryną, gdyż ma w swoim składzie te same związki, czyli salicylany. Oprócz tego zawiera flawonoidy (mające działanie rozkurczające, moczopędne i uspokajające) oraz garbniki (działają ściągająco, przeciwzapalnie). Używana jest też przy chorobach reumatycznych, nieżytach jelit i w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, gdzie objawami jest np. biegunka.

Nie każdy wie, że ziołem, które ma właściwości przeciwzapalne i może być bardzo przydatne przy przeziębieniach jest kwiat dziewanny. Ma on zbawienny wpływ na błony śluzowe gardła, przełyku i oskrzeli. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych i przyniesie ulgę przy drapaniu w gardle oraz uporczywym kaszlu, który nie daje spać.

Takich ziół znanych, czy mniej znanych, które pomogą nam przy jesiennych przypadłościach jest wiele i warto je stosować w ramach prewencji, czy przy pierwszych objawach choroby.

ulung napar z niebieskiego kwiatu rosnącego w Azji
fot. Getty Images/ coffeekai

Zioła do pielęgnacji urody jesienią

Sięgnijmy na przykład po ulung (napar z niebieskiego kwiatu rosnącego w Azji), który jest złotym środkiem na odchudzanie, gdyż przyśpiesza metabolizm. Jest też silnym antyoksydantem, więc usuwa z ludzkiego organizmu nadmiar wolnych rodników i spowalnia jego procesy starzenia się. Doskonałą herbatką będzie też rooibos (krzew pochodzący z Afryki), która zwiera w sobie cynk i alfa-hydroksy kwasów, które są zbawienne dla urody. Regularne picie tego odżywczego, czerwonego naparu równoważy poziom cukru we krwi, wspomaga przyswajanie żelaza i usprawnia metabolizm. Natomiast maseczka z tej sproszkowanej herbaty jest naturalnym panaceum na trądzik, oparzenia słoneczne, czy problemy z łuszczącą się skórą.

Jeśli chodzi o nasze rodzime zioła do pielęgnacji skóry, doskonały jest bluszczyk kurdybanek – łąkowa roślina o drobnych niebieskofioletowych kwiatach, która ma właściwości delikatnie ściągające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi uszkodzoną letnim słońcem skórę, zmniejsza jej zaczerwienienie oraz wpływa na regenerację naskórka. Jest wspaniała przy cerze trądzikowej, gdyż wspomaga usuwanie wyprysków i zapobiega nowym wykwitom. Skuteczne przy trądziku ropnym będą też liście jeżyny, które ponadto mają pozytywny wpływ na likwidację łupieżu głowy.

Z trądzikiem równie dobrze poradzi sobie ślaz dziki (in. malwa), która też jest doskonała przy przesuszonej latem i podrażnionej skórze – to roślina śluzowata, działającą osłonowo, łagodząco, nawilżająco i zmiękczająco na skórę. Natomiast w walce z cellulitem sprawdzi się olejek z czarnego bzu, który również spowoduje zwiększenie elastyczności skóry.

Bogactwo ziół jest nieocenione jeżeli chodzi o ich dobroczynny wpływ na nasze ciało, zarówno pod względem prozdrowotnym, jak i pielęgnacyjnym. Sięgajmy więc po nie i czerpmy garściami z ich dobrodziejstwa.


Warto wiedzieć:  Zioła mogą mieć też działanie niekorzystne! Tylko pozornie są dla nas niegroźne. Przy stosowaniu ziół należy pamiętać, że mają też swoje przeciwwskazania. W przypadku dolegliwości lub chorób należy najpierw sprawdzić, czy w tych sytuacjach można stosować daną roślinę. W ten sposób unikniemy ewentualnych negatywnych objawów.


Przeczytaj także: Jesień może być najlepszą pora roku na wellbeing

O autorze

Katarzyna Pefew

Doradca żywieniowy, psycholog społeczny, dziennikarz i aktorka. Prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją zdrowego żywienia. Absolwentka kierunku: Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, ukończyła liczne kursy z zakresu Dietetyki w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej oraz Totalnej Biologii. Autorka bloga kreaturnakuchnia.pl, który uzyskał tytuł: „Blog przyjazny dla alergika” pisma „Hipoalergiczni”. Od ponad 5 lat prowadzi wykłady o zdrowym odżywianiu dla dorosłych oraz warsztaty kulinarne, w tym również dla dzieci. Członek Kooparatywy Północnej – „Smakoterapia”, działającej na terenie Warszawy. Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka. Prywatnie mama dwóch córeczek, dla których marzy jej się lepszy świat. Wiecznie kreatywna, ciekawa świata, z dużym apetytem na życie.
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca