Weganizm groźny dla zdrowia? Gdzie czai się niebezpieczeństwo?

Autor: Katarzyna Pefew
30 grudnia 2020
fot. Getty Images Pro/ Mizina

Rodzajów diet mamy wiele i co roku jakaś kolejna staje się modna. Weganizm zalicza się do tych, które już od jakiegoś czasu są „trendy”. Mówi się o jego dobrym wpływie na zdrowie, ale czy naprawdę tak jest? Jakie są mocne i słabe strony weganizmu i czy rzeczywiście jest dietą prozdrowotną?

Weganie nie jedzą żadnych produktów odzwierzęcych, tzn. oprócz mięsa nie spożywają również mleka i jego przetworów, jaj, czy miodu. Niektórzy kierują się kwestiami zdrowotnymi, inni modą, ale dla niektórych jest to kwestia ideologiczna w kontekście bojkotu niehumanitarnego przemysłu mięsnego i mleczarskiego oraz niekorzystnych zmian klimatycznych, jakie one wywołują.

Korzyści z bycia weganinem – przy prawidłowo zbilansowanej diecie

Z European Journal of Clinical Nutrition 1 wynika, że osoby będące na diecie roślinnej wykazują o 16 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na wszystkie typy nowotworów złośliwych, niż osoby jedzące mięso. Oprócz tego u wegan stwierdzono między innymi zdrowszy układ krążenia i niższe ryzyko cukrzycy. Efekty takie mogą jednak uzyskać tylko osoby bardzo świadome w kwestii zasad prawidłowego odżywiania i właściwego bilansowania diety. Poza tym weganizm nie jest dla każdego, w związku z tym nie na wszystkich będzie miał pozytywny wpływ.

Groźne dla zdrowia niedobory

Jak każda dieta ważne, aby również wegańska była prawidłowo skomponowana i aby dostarczała organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Niestety w przypadku wegan i okrojonej ilości produktów, które spożywają, bardzo łatwo o niedobory, które powodują szkodliwe skutki dla zdrowia. Wiele osób przechodzących na tę dietę jest po prostu nieświadomych tego, jak powinna ona prawidłowo wyglądać.

produkty z diety wegańskiej
fot. Oleksandra Naumenko

Na co weganin powinien szczególnie zwracać uwagę?

Najwrażliwsze punkty w tej diecie, to niedostateczna ilość wapnia, witaminy D, kwasów omega-3, żelaza, cynku, jodu, a także witaminy B12. Należy więc położyć szczególny nacisk na produkty, które zawierają te składniki oraz na odpowiednią suplementację, głównie w wypadku witaminy B12, która nie występuje w roślinach. Trzeba też wiedzieć jak komponować dietę, aby na przykład przyjąć z pożywieniem cały komplet aminokwasów egzogennych, których nie wytwarza nasz organizm, a które są niezbędne między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, utrzymywania mięśni, produkcji hormonów oraz przemiany materii.

Niebezpieczeństwa bycia weganinem

Niedobory tworzą się powoli i często zauważamy je dopiero, gdy sytuacja jest już zaogniona, a badania pokazują, że mamy anemię, niedoczynność tarczycy albo problemy z sercem, w wyniku niskiego poziomu dobrego cholesterolu.

Zazwyczaj przez pierwsze pół roku przejścia na weganizm nasze samopoczucie jest bardzo dobre, gdyż organizm ulega detoksykacji i traci na wadze. Przeważnie dopiero po półtora roku okazuje się, że następuje spadek energii, obniżenie odporności, problemy z pamięcią itp. Często pojawia się wtedy przyrost wagi, związany z ciągłym wewnętrznym głodem, a co za tym idzie podjadaniem i rzucaniem się na wszelkie niezdrowe słodycze i przekąski (które oczywiście wciąż są wegańskie). Dlatego też dieta wegetariańska dopuszczająca chociażby jaja, czy nabiał daje większe poczucie sytości i jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla organizmu.

Warto wiedzieć

Dietetyka w tradycyjnej medycynie chińskiej mówi, że każdy z nas jest inny, ma inną konstytucję i w związku z tym nie ma jednej idealnej diety, a są tylko ogólne założenia zdrowego odżywiania. Pamiętajmy więc o tym, skonsultujmy nasze potrzeby żywieniowe ze specjalistą i nie ulegajmy modom.


BIBLIOGRAFIA

¹ Segovia-Siapco, G., & Sabaté, J. (2018). Health and sustainability outcomes of vegetarian dietary patterns: a revisit of the EPIC-Oxford and the Adventist Health Study-2 cohorts. European journal of clinical nutrition, 1.


Przeczytaj także: Dieta ekologiczna – czy to możliwe?

O autorze

Katarzyna Pefew

Doradca żywieniowy, psycholog społeczny, dziennikarz i aktorka. Prezes Fundacji Jabłko i Dynia, zajmującej się edukacją zdrowego żywienia. Absolwentka kierunku: Poradnictwo Żywieniowe i Dietetyczne na SGGW, ukończyła liczne kursy z zakresu Dietetyki w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej oraz Totalnej Biologii. Autorka bloga kreaturnakuchnia.pl, który uzyskał tytuł: „Blog przyjazny dla alergika” pisma „Hipoalergiczni”. Od ponad 5 lat prowadzi wykłady o zdrowym odżywianiu dla dorosłych oraz warsztaty kulinarne, w tym również dla dzieci. Członek Kooparatywy Północnej – „Smakoterapia”, działającej na terenie Warszawy. Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka. Prywatnie mama dwóch córeczek, dla których marzy jej się lepszy świat. Wiecznie kreatywna, ciekawa świata, z dużym apetytem na życie.
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca