Weekend w SPA może zdziałać cuda. Jakie?

Autor: Agata Wołoszyn
11 listopada 2021
Fot. Hotel Bryza Resort&SPA/materiały prasowe

Stres, brak snu, ciągła gonitwa myśli, brak czasu dla siebie. Życie w ciągłym pędzie nie sprzyja naszemu zdrowiu – odbija się na nas zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ratunkiem dla zmęczonego ciała i umysłu może być spędzenie weekendu w SPA. Organizm z pewnością nam za to podziękuje.

Słowo SPA pochodzi najprawdopodobniej od nazwy belgijskiego miasta, w którym już od czasów starożytnych znajdowały się wody termalne o leczniczych właściwościach. Druga teoria głosi, że nazwa ta pochodzi od łacińskiego sanus per aquam, co oznacza „zdrowie dzięki wodzie”. Nie bez przyczyny w jednym i drugim stwierdzeniu, to właśnie woda jest słowem klucz. To ona m.in. ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o pozytywny wpływ SPA na nasze zdrowie.

Każdy człowiek w około 70 proc. składa się z wody. Nic więc dziwnego, że nasz organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania, stąd zalecenia lekarzy i dietetyków aby wypijać około 2 litry wody dziennie. Wodą możemy wpłynąć na nasze zdrowie również od zewnątrz. Basen, sauna, różnego rodzaju masaże z jej wykorzystaniem mogą mieć zbawienny wpływ na stan naszego organizmu. Częste odwiedzanie gabinetów SPA z pewnością wyjdzie nam na zdrowie.

Sauna w Spa Hotelu Zamek Ryn
fot. Hotel Zamek Ryn/materiały prasowe

Zbawienie dla mięśni

Korzystanie ze SPA w postaci masaży, zabiegów kosmetycznych, krioterapii, basenów czy sauny to przede wszystkim ulga dla mięśni. Takie zabiegi pozwalają na pozbycie się napięć i ucisków. Siedzący tryb życia negatywnie oddziaływuje na nasze zdrowie, dlatego weekendowy wypoczynek w SPA to idealne rozwiązanie dla osób borykających się z bólem kręgosłupa czy mięśni. Kobiety zakładające „nogę na nogę” często mają problemy z żylakami, „pajączkami” i obrzękami nóg. Zabiegi SPA mogą pomóc im w wyeliminowaniu tego problemu. Podobnie jest z uciążliwymi bólami głowy, często spowodowanymi stresem. Te dolegliwości również znikają, gdy organizm jest rozluźniony i zrelaksowany. Wypoczęte ciało równa się wypoczęta głowa.

Ulga dla osób aktywnych fizycznie

Osoby uprawiające jakikolwiek sport powinny regularnie korzystać z zabiegów SPA. Ich mięśnie po treningowym tygodniu, będą potrzebowały rozluźnienia i odpoczynku właśnie w weekend. Skorzystanie z basenu przyspieszy ich regenerację, podobnie jak masaże, które przyczynią się do zwiększenia ich wydolności. Zmniejszenie bólu, poprawa krążenia, rozluźnienie mięsi czy uelastycznienie stawów – to wszystko możemy uzyskać, dzięki weekendowi w SPA.

Redukcja stresu

Stres kumuluje się w ciele. Po tygodniu pracy, często pełnym napięcia, szybkiego bicia serca, niedojadania, picia dużej ilości kawy itp. organizm potrzebuje zwolnić. Sfrustrowany człowiek traci energię do działania, szybko się zniechęca i brakuje mu pozytywnego nastawienia, dlatego weekend w SPA może być panaceum na te dolegliwości. Masaże, zabiegi, kąpiele niwelują fizyczne objawy związane ze stresem. Na dodatek odpoczywa również nasz umysł, dzięki czemu nabieramy sił na kolejny tydzień. Takie dolegliwości jak migreny, bóle kręgosłupa, kłopoty ze snem, nerwobóle, mogą być wynikiem długotrwałego stresu, dlatego nie powinniśmy bagatelizować sygnałów, jakie daje nam nasze ciało.

Manor House spa BASEN
fot. Manor House/ materiały prasowe

Poprawa jakości snu

Sen jest dla człowieka niesamowicie ważny, jednak wszechobecny stres, pęd i natłok spraw sprawia, że zaczynamy mieć z nim problemy. Okazuje się, że woda (np. w postaci kąpieli) i różne zabiegi spa mogą zniwelować te dolegliwości. Pod wpływem wody zmniejsza się napięcie mięśni, co sprawia, że jesteśmy bardziej rozluźnieni. Dodatkowo obniża się temperatura ciała, co ułatwia zasypianie. Z kolei masaże i inne zabiegi poprawiają jakość snu, pomagając organizmowi się rozluźnić i zrelaksować. Powinniśmy pamiętać, że zdrowy organizm to wyspany organizm. Zalecana dzienna długość snu powinna wynosić ok. 7-8 godzin.

„Nowa skóra”

Weekend w spa to również ogromna korzyść dla naszej skóry, która odpoczywa i czuje się zaopiekowana. Masaże z wykorzystaniem peelingu, złuszczają martwy naskórek, czego efektem jest gładsza, lepiej ukrwiona i świeża skóra. Po takim relaksie nasze ciało wygląda młodziej, a energia jaką mamy w ciele, przekłada się również na nasz umysł i nastawienie.

Kumulacja korzyści

Odpowiednio dobrane zabiegi SPA mogą pomóc nam pozbyć się toksyn z organizmu, poprawić ukrwienie skóry, przyspieszyć przemianę materii, a także obniżyć ciśnienie czy poziom cukru we krwi. Dzięki endorfinom (tzw. hormonom szczęścia) wydzielającym się podczas zabiegów, poprawia się nasze samopoczucie. Ból i zmęczenie mija, a w ich miejscu pojawia się rozluźnienie i radość.

Weekend w SPA może być idealnym początkiem dla regularnego korzystania z dobrodziejstw przeróżnych zabiegów. Co prawda jednorazowa wizyta nie zniweluje naszych zdrowotnych problemów całkowicie, ale z pewnością pomoże pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. To regularność jest kluczem do długotrwałego zdrowia zarówno ciała jak i ducha.

Pozytywny wpływ SPA na zdrowie potwierdzają liczne badania. W Japonii wykazano, że im więcej  tego typu zabiegów, tym lepszy stan zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Regularne korzystanie ze SPA sprawia, że mniej chorujemy, a nasz mózg lepiej pracuje i jest bardziej wydajny.


Przeczytaj także: Pielęgnacja ciała, duszy i umysłu, czyli jak urządzić domowe SPA

O autorze

Agata Wołoszyn

Agata Wołoszyn – dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania. Przez kilka lat współtworzyła programy telewizyjne dotyczące żywności i zdrowia, emitowane na antenie TVN Style. Ukończyła również kurs dietetyki. Autorka wielu artykułów o tematyce konsumenckiej. Miłośniczka podróży, filmów, jedzenia, nowych smaków i drugiego człowieka. 
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca