W zgodzie z naturą i lokalną ludnością. Wyjątkowe hotele z dala od cywilizacji

Autor: Agnieszka Zawistowska
7 stycznia 2021
fot. Longitude 131/ materiały prasowe

Podróżowanie to piękna rzecz. Poznajemy nowe kultury, próbujemy lokalnej kuchni, nabywamy cennych doświadczeń. Jeśli jednak nie podróżujemy odpowiedzialnie, możemy wyrządzić więcej złego niż dobrego – zarówno lokalnej społeczności, jak i środowisku.

Każdy wybór ma znaczenie: od hotelu, w którym planujemy się zatrzymać po sposób, w jaki będziemy poruszać się na miejscu i z jakich atrakcji zamierzamy korzystać. Planując wyjazd, warto sprawdzić, czy hotel jest przyjazny środowisku i jego budowa nie odbyła się kosztem ingerencji w naturę i życie mieszkańców.

Popularność danego miejsca zwykle wiąże się z większą liczbę hoteli i rozbudową infrastruktury. W efekcie kultowe miejsca zaczęły tracić tożsamość i stawać się centrami konsumpcji dostosowanymi do turystów. Bardzo często miejscowa ludność, aby zaspokoić potrzeby urlopowiczów, zostaje zmuszona do zmiany swojego stylu życia, co może skutkować utratą rodzimych zwyczajów i tradycji. Sklepy zaopatrują się w produkty dla turystów, hotele są projektowane i budowane w stylu „zachodnim”, małe, rodzinne restauracje przestają serwować dania lokalnej kuchni. Ponadto, popularne obszary turystyczne charakteryzują się wyższymi cenami, co czyni je mniej dostępnymi dla mieszkańców. Muszą płacić więcej, aby cieszyć się posiłkiem w swojej ulubionej restauracji, tylko dlatego, że jest ona popularna wśród turystów. Podobnie jest z wynajmem mieszkań. Właściciele kwater preferują krótkoterminowych najemców z Airbnb zamiast miejscowych, bo zwyczajnie więcej na tym zarabiają. Tym sposobem, ci drudzy muszą albo wydać gigantyczną część swojej pensji na małe mieszkanie, albo przenieść się w dalsze rejony miasta. Wzrost cen i aspołeczne zachowania turystów doprowadziły w wielu europejskich metropoliach do buntu mieszkańców. Stąd kampanie społeczne: „Barcelona nie jest na sprzedaż”, „Berlin love U” czy „Ocalić Florencję”.

Można temu wszystkiemu zapobiec, wybierając miejsca, w których można wypocząć bez szkody dla lokalnej społeczności. Na całym świecie są hotele, które dbają o środowisko naturalne, jednocześnie zapewniając swoim gościom niezapomniany pobyt. Oto kilka z nich.

nowoczesny hotel na odludziu w tle zorza polarna
Fot. ION Adventure Hotel/ materiały prasowe

EUROPA: Wyjątkowe hotele z dala od cywilizacji

Ion Adventure Hotel, Selfoss, Islandia

Droga prowadząca do tego ustronnego hotelu wije się przez górzysty teren Thingvellir. Budynek ze szkła i betonu wyraźnie wyróżnia się na tle islandzkiego krajobrazu, przypominając scenografię z filmu science-fiction. Luksusowy hotel w rustykalnym stylu, otoczony naturalnymi gorącymi źródłami, zbudowany został z materiałów odnawialnych i wykorzystuje energię geotermalną. Prócz delektowania się nowoczesną kuchnią nordycką, goście mają okazję podziwiać zorzę polarną. W pobliżu znajdują się takie atrakcje jak uśpiony wulkan Hengill i Park Narodowy Thingvellir wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji: https://ionadventure.ioniceland.is

Sextantio, Santo Stefano di Sessanio, Włochy

Sextantio to kulturowo-historyczny projekt, który tchnął życie w zapomnianą, średniowieczną wioskę Abruzji. Dzięki wizji szwedzko-włoskiego biznesmena, powstał „albergo diffuse” (rozproszony hotel), rozmieszczony w 32 odrestaurowanych wiejskich domach oddający hołd dawnym tradycjom. Wąskie korytarze i portyki otwierają się na skąpane w słońcu place i labirynt urokliwych uliczek. Przepiękne wnętrza zostały odwzorowane przy współpracy z miejscowymi rzemieślnikami, którzy zadbali o najmniejszy detal.

Więcej informacji: https://www.sextantio.it/en/santostefano/abruzzo/

średniowieczna odrestaurowana wioska
fot. Instagram/ sextantio

Whitepod Hotel, Monthey, Szwajcaria

Cały ekoturystyczny obiekt znajduje się w Szwajcarii, w kantonie Valais, a dokładnie w miejscowości Les Cerniers u podnóża gór Dents du Midi. Whitepod składa się z obozu 15 namiotów sferycznych w postaci kopuł geodezyjnych położonych wokół centralnego drewnianego domu Chalet Les Cerniers, w którym mieści się m.in. recepcja, jadalnia oraz sauny. Zużycie wody jest kontrolowane, odpady oddawane do recyklingu, a posiłki przyrządzane są przy użyciu lokalnych produktów.

Więcej informacji: https://www.whitepod.com/

Areias Do Seixo, Mexilhoeira, Portugalia

Propozycja dla uduchowionych podróżników. Raptem 5 minut spacerem od wybrzeża Atlantyku znajduje się przecudny hotel spa z łaźnią turecką i basenem. O nastrój gości zadbano za pomocą przytulnych, stylowych wnętrz z kominkami, patio i własnym jacuzzi. Miejsce wypełnione jest smakami i aromatami. Restauracja wykorzystuje w potrawach składniki z miejscowego ogrodu. Hotel, położony w małym miasteczku Mexilhoeira kilka godzin od Lizbony, otoczony jest przez łąki, pola uprawne i kilka domów. Ponadto jest przyjazny dla środowiska: wykorzystuje się ogrzewanie geotermalne a używana tu woda pochodzi z odzysku.

Więcej informacji: https://www.areiasdoseixo.com/en/

ŚWIAT: Wyjątkowe hotele z dala od cywilizacji

Adrère Amellal, Siwa, Egipt

Adrère Amellal jest oazą pośrodku gorącej, egipskiej pustyni. Hotel został zaprojektowany specjalnie z myślą o odcięciu się od świata i wypoczynku w niezwykłym otoczeniu. Nie należy się spodziewać elektryczności w tak odosobnionym miejscu jak to. Każdy z ręcznie wykończonych 40 pokojów jest unikalny, łącząc różnorodność stylów i naturalnie wtapiając się w otoczenie. Wszystkie meble i rękodzieła oddają hołd naturze i zostały wykonane przez utalentowanych lokalnych rzemieślników.

Więcej informacji: http://www.siwashaliresort.com/

przeszklony domek na drzewie
fot. Lion Sands Game reserve/ materiały prasowe

Lion Sands Reserve, RPA

Na terenie Sabi Sand Game Reserve i Parku Narodowego Krugera znajdują się luksusowe domki, których goście zabierani są na prywatne safari przez prawdziwych entuzjastów Afryki. Warto zatrzymać się w jednym z domków na drzewie, żeby poczuć magię afrykańskiej nocy. Zbudowane z drewna i szkła są całkowicie otwarte na otaczającą naturę, ale nadal zapewniają bezpieczeństwo i prywatność. Domki te można jednak zarezerwować tylko wtedy, gdy posiada się już rezerwację na nocleg w ośrodku.

Więcej informacji: https://www.more.co.za/lionsands

Longitude 131, Yulara, Australia

Luksusowe „pole namiotowe” zbudowane na barwnej pustyni środkowej Australii to najbliższe możliwe zakwaterowanie w sąsiedztwie formacji czerwonych skał Uluru. Te znajdują się w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta i stanowią święte miejsce dla miejscowych aborygenów. Ośrodek posiada zaledwie 15 namiotów, więc panuje tu bardzo kameralna, wręcz magiczna atmosfera. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą oderwać się od codzienności i spędzić trochę czasu pod gwiazdami.

Więcej informacji: https://longitude131.com.au/

hotel pośród dżungli, nad którym unosi się mgła z punktem widokowym
fot. Mashpi Lodge/ materiały praowe

Mashpi Lodge, Mashpi, Ekwador

Mashpi Ecuador Lodge stanowi doskonałą bazę wypadową do rezerwatu, na terenie którego się znajduje. Miejsce docenią miłośnicy przyrody, którzy będą mogli podziwiać baśniową scenerię: bujną roślinność, barwne zwierzęta oraz piękne wodospady. Ale to położone na płaskowyżu schronienie w chmurach zapewnia także fantastyczne widoki bez konieczności wychodzenia z pokoju – dzięki ogromnym oknom od sufitu do podłogi. Mashpi Lodge wyróżnia się nowoczesnym stylem i minimalistycznym wystrojem wnętrz skąpanych w mieszaninie ciepłych kolorów ziemi.

Więcej informacji: https://www.mashpilodge.com/


Przeczytaj także: Najlepsze SPA na świecie

O autorze

Agnieszka Zawistowska

Dziennikarka i podróżniczka z filozofią slow life. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Fanka kuchni śródziemnomorskiej, kryminałów i długich rozmów przy kawie. Autorka przewodników po Grecji i projektu Akcja Grecja, mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków.
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca