Technologie NASA dla urody - maski LED i technologia LLLT

Autor: Mateusz Maciejczyk
6 listopada 2021
fot. Getty Imges

Osiągnięcia NASA wykorzystywana są nie tylko w różnych dzianinach nauki i przemysłu, ale także w kosmetologii i medycynie estetycznej. Nowością jest wykorzystanie technologii LED i LLLT w zabiegach przeciwstarzeniowych, przyspieszających gojenie się ran czy zapobiegających utracie włosów.

Wykorzystanie światła LED (Light Emitting Diode) oraz LLLT (Low Level Laser Therapy) cieszy się coraz większą popularnością w różnych zabiegach kosmetycznych i leczniczych. Korzystne działanie LED i LLLT zostało potwierdzone w wielu badaniach klinicznych, a urządzenia do biostymulacji zatwierdzono do stosowania przez amerykańską organizację FDA (Food and Drug Administration).

Technologia LED i medycyna estetyczna

Choć badania nad światłem LED prowadzone są na świecie od kilkunastu lat, w dermatologii i medycynie estetycznej fototerapię stosuje się zaledwie od ostatniej dekady. Dynamiczna terapia fotonowa za pomocą światła LED wykorzystuje energię fotonów do pobudzania procesów metabolicznych w skórze, oddziaływania na wzrost komórek, a także do zwiększania miejscowego przepływu krwi. Ponadto, komórki skóry stymulowane są do produkcji kolagenu, elastyny i czynników wzrostowych, a także zmniejszają produkcję substancji prozapalnych (cytokin), co zwiększa sprężystość i elastyczność skóry, niweluje podrażnienia oraz przyspiesza gojenie się ran. Światło LED jest przy tym w 100% nieinwazyjne. Jego działanie ogranicza się wyłącznie do działania biostymulującego.

Wskazania do stosowania LED

Technologia LED stosowana jest do niwelowania zmian trądzikowych i zapalnych, w zabiegach anti-aging, przyspieszających gojenie się ran czy łagodzących podrażnienia skóry. Coraz częściej, terapia LED stosowana jest także po zabiegach oczyszczania skóry oraz mezoterapii mikroigłowej. Do naświetlania wykorzystuje się 7 różnych długości fali światła:

  • kolor czerwony (650-730 nm) – pobudza syntezę kolagenu i elastyny, przez co pomaga niwelować zmarszczki i ma głównie działanie przeciwstarzeniowe;
  • kolor zielony (525-550 nm) – rozjaśnia i redukuje przebarwienia, przyspiesza gojenie się ran oraz zmniejsza blizny;
  • kolor niebieski (430-450 nm) – normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz działa przeciwbakteryjnie. Ta długość fali światła polecana jest szczególnie osobom z trądzikiem i rozszerzonymi porami skóry;
  • kolor fioletowy (380-430 nm), żółty (580 nm) i biały (380-730 nm) – stymuluje procesy metaboliczne w skórze, zwiększa natlenienie i przepływ krwi.
fot. Getty Imges

Technologia LLLT

Technologia LLLT, czyli oddziaływanie wiązką laserową o niskiej mocy (1-1000 mW), wykorzystuje zdolność biostymulacji skóry na poziomie komórkowym. Terapia laserem miękkim LLLT pobudza nie tylko syntezę kolagenu i elastyny, ale także produkcję substancji o działaniu antyoksydacyjnym, przez co zapobiega procesom starzenia się skóry i stymuluje regenerację tkanek. Światło LLLT wpływa także na komórki odpornościowe (makrofagi), co zmniejsza syntezę cytokin i redukuje zapalenie. Wykazuje również działanie przeciwbólowe światła LLLT, poprzez zwiększenie produkcji endorfin.

Zastosowanie LLLT w kosmetologii i dermatologii estetycznej

Technologia LLLT wykorzystywana jest w niwelowaniu zmian trądzikowych, zmarszczek, rozstępów, a także redukcji oparzeń, blizn oraz przebarwień skóry. Laser LLLT doskonale sprawdza się także w zapobieganiu wypadaniu włosów poprzez stymulowanie przepływu krwi czy pobudzanie do wzrostu cebulek włosowych. Wykorzystywany jest także wspomagająco u chorych z cukrzycą (terapia stopy cukrzycowej).

Zastosowanie LED i LLLT cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Zabiegi te są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Światło lasera oddziałuje bowiem wyłącznie na powierzchniowe warstwy skóry. Zabiegi biostymulacji mogą być przy tym powtarzane wielokrotnie.


Przeczytaj także: Czym jest chromoterapia w kosmetyce?


O autorze

Mateusz Maciejczyk

Doktor nauk medycznych, farmaceuta, aptekarz-praktyk. Pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Laureat Stypendium Ministra Zdrowia za wybitne osiągnięcia. Autor około 40 artykułów naukowych i ponad 100 komunikatów konferencyjnych. Współtwórca zgłoszenia patentowego. W swojej pracy zajmuje się rolą stresu oksydacyjnego w patogenezie chorób metabolicznych i neurodegeneracyjnych.
fot. Larys Lubowicki
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca