Stylowe miejsca dla fanów sztuki i designu w Europie

Autor: Redakcja SPA&MORE
20 czerwca 2021
fot. lermont51

Kryształowe komnaty, plac z pięknymi dekoracjami, magiczny ogród Tarota. Europa pełna jest stylowych miejsc, które potrafią zachwycić. Wybraliśmy TOP 9, które naszym zdaniem stanowią prawdziwe dzieła sztuki.

 

Inspirująca księgarnia

Atrakcja: Livraria Lello e Irmão
Gdzie: Porto, Portugalia

Livraria Lello
fot. Facebook/ Livraria Lello

Jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie, mieszcząca się na Rua das Carmelitas 144, istnieje od 1869 roku. Panuje tu fantastyczna, wręcz baśniowa atmosfera. Wrażenie robią nie tylko ogromne zbiory książek, ale także bogato zdobione sufity, kolorowe witraże oraz charakterystyczne kręte czerwone schody. Księgarnia zainspirowała autorkę „Harry’ego Pottera” J.K. Rowling, kiedy jeszcze mieszkała w Porto. Ponoć to właśnie na niej stylizowane jest wnętrze biblioteki Hogwartu, co ściąga tłumy turystów niekoniecznie zainteresowanych zakupem książek. Z tego powodu właściciele wprowadzili opłaty za zwiedzenie księgarni.


Olbrzym skrywający skarby

Atrakcja: Swarovski Kristallwelten
Gdzie: Wattens, Austria

Swarovski Kristallwelten
fot. Flickr/ Costel Slincu

Kryształowa piramida, Komnaty Cudów czy Crystaloscope – największy kalejdoskop świata.  Te cuda zobaczycie w Wattens w Austrii, gdzie pod koniec XIX w. Daniel Swarovski – producent kryształów, przeniósł swoje imperium. Tu znajduje się także niezwykła fontanna, która wygląda jak zielony olbrzym z kryształowymi oczami wyrastający z tyrolskiego wzgórza. Po jej bokach znajdują się wejścia do Świata Kryształów, gdzie można podziwiać szereg surrealistycznych, błyszczących instalacji stworzonych przez artystę André Hellera w 1995 roku. Ogromne wrażenie robi ekspozycja zgromadzona w Komnatach Cudów, gdzie obejrzycie największy oszlifowany kryształ.


Historia ręcznie malowana

Atrakcja: Plaza de España
Gdzie: Sewilla, Hiszpania

Plaza de España
fot. Getty Images/ Marques Photography

Plaza de España w Sewilli to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych placów Europy. Powstał w słynnym parku Marii Luizy z okazji goszczenia przez miasto Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Półkolisty plac stanowi niezwykłą mieszankę stylów od art deco i neogotyk po neomudéjar – czerpiącego swoje wzorce z architektury Imperium Osmańskiego i mauretańskiej Andaluzji. Warto zwrócić uwagę na dekoracje.  Na budynkach i ławkach zobaczycie ręcznie malowane, charakterystyczne dla Sewilli kafle tzw. azulejos, które prezentują herby i najważniejsze osiągnięcia 48 hiszpańskich prowincji w kolejności alfabetycznej.


Dawny szyk srebrnego ekranu

Atrakcja: Rex Cinema
Gdzie: Berkhamsted, Anglia

Rex Cinema
fot. Rex Cinema/ materiały prasowe

Już niemal sto lat temu furorę robiły kluby, w których odbywały się rewie. Występy wokalne i taneczne, w których najczęściej pojawiały się młode i urodziwe dziewczęta, przyciągały sporą widownię. Goście zasiadali przy małych, okrągłych stolikach z lampkami pośrodku i oglądali pokaz, delektując się drinkami. W taki klimat przenosi nas Rex Cinema przez wielu uważane za najpiękniejsze brytyjskie kino. Po raz pierwszy otwarte w 1936 roku nie straciło wiele ze swego uroku. Wnętrze zachowane w stylu art deco może przenieść w czasie, ale używana technologia jest jak najbardziej współczesna.


Pociągiem przez katedrę

Atrakcja: Antwerpen Centraal
Gdzie: Antwerpia, Belgia

dworzec centralny w Antwerpii
fot. Getty Images Pro/ Zozifoto

Składający się z czterech pięter, masywnej kopuły i niebotycznie wysokich, strzelistych sklepień Antwerpen Centraal bardziej niż dworzec przypomina katedrę. Nic dziwnego więc, że dzieło architektów Louisa Dela Censerie i Clementa van Bogaert nazwane zostało „Kolejową Katedrą”. Budowla z marmuru i kamienia powstała w 1905 roku na życzenie króla Leopolda II, który nie szczędził wydatków na zbudowanie tego majestatycznego dworca. Będąc tu, warto zwrócić uwagę na wiszący pod sufitem ze stali i szkła antyczny zegar ścienny, który odmierza czas pasażerom czekającym na pociąg.


Od graffiti po sztukę zaangażowaną

Atrakcja: Sztuka uliczna
Gdzie: Ateny, Grecja

sztuka uliczna w Atenach
fot. Akcja Grecja/ Agnieszka Zawistowska

Ateny to miasto wypełnione sztuką uliczną. Znajdziecie ją w dzielnicach Thisio, Metaxourgio, Gazi, Psyri. Street art nie pojawia się jedynie na fasadach budynków, ale i na znakach drogowych, zewnętrznych roletach sklepów i barów, na ścianach wewnątrz kawiarni a nawet na skałach otaczających Akropol. Miasto dosłownie w nim tonie. Stale pojawiają się nowe dzieła, które nie tylko wyrażają samych twórców, ale i odnoszą się do obecnej sytuacji społecznej i gospodarczej miasta. Ateny to bez wątpienia współczesna mekka sztuki ulicznej w Europie.


Baśniowo i po królewsku

Atrakcja: Zamek Neuschwanstein
Gdzie: Bawaria, Niemcy

Zamek Neuschwanstein
fot. Vadmary

Baśniowy zamek był inspiracją do stworzenia logo koncernu Walta Disneya oraz pałacu w bajce „Śpiąca Królewna” wyprodukowanej przez tę samą wytwórnię. Przepiękna budowla od lat rozbudza nie tylko dziecięcą wyobraźnię. Neuschwanstein został zbudowany w 1868 roku na polecenie króla Ludwika II Wittelsbacha, który uwielbiał w nim przebywać pod koniec swoich rządów. Jego oczkiem w głowie była tzw. Sala Śpiewaków – największa i najbardziej reprezentacyjna w całym zamku, zaprojektowana specjalnie do wystawiania prywatnych przedstawień oper wagnerowskich. Inną wartą uwagi salą jest przypominająca kościelne wnętrze Sala Tronowa urządzona w stylu bizantyjskim. Miał tu stanąć tron z kości słoniowej, jednak król nie zdążył zrealizować tego pomysłu.


Miejsce narodzin upiora

Atrakcja: Palais Garnier
Gdzie: Paryż, Francja

Palais Garnier
fot. Veronica Pfeiffer

Palais Garnier jest jednym z największych i najpiękniejszych teatrów na świecie. Gmach stanowił siedzibę Opery Narodowej od 1875 do 1989 roku, gdy to podwoje otworzyła Opéra Bastille. Obecnie wystawia się tu jedynie przedstawienia baletowe. Z miejscem związanych jest wiele ciekawych historii. Przede wszystkim warto wiedzieć, że tu rozgrywa się akcja „Upiora w operze” Gastona Leroux, autora powieści detektywistycznych. Leroux zainspirował się istnieniem w podziemiach opery resztek jeziora oraz słynnym upadkiem ważącego niemal 7 ton żyrandola, który zabił osobę na widowni. Po kilku dekadach, w 1964 roku uszkodzoną dekorację sufitu zastąpiły malowidła Marca Chagalla, które przedstawiają sceny z oper autorstwa 14 kompozytorów.


Wśród kolorowych mozaik

Atrakcja: Giardino dei Tarocchi
Gdzie: Capalbio, Włochy

ogród tarota
fot. Giardino dei Tarocchi/ materiały prasowe

Giardino dei Tarocchi, czyli Ogród Tarota znajduje się w Toskanii. Został zaprojektowany i stworzony przez francuską artystkę Niki de Saint Phalle, która pragnęła stworzyć „mały raj, gdzie człowiek spotyka się z naturą”. Prace rozpoczęły się w 1978 roku, jednak dopiero 20 lat później ogród udostępniono zwiedzającym. To dlatego, że tyle czasu zajęła konstrukcja rzeźb i wykładanie ich kolorowymi mozaikami. Artystka przyznała, że do stworzenia tego ogrodu zainspirował ją barceloński Park Guell Gaudiego. Oryginalne rzeźby jej projektu są interpretacją Wielkich Arkan kart Tarota.


Przeczytaj także: City break w wielkim stylu. Oto 6 niezwykłych spektakli

O autorze

Redakcja SPA&MORE

zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca