Nowy sposób na walkę ze smogiem - tężnie solankowe w mieście

Autor: Redakcja SPA&MORE
11 kwietnia 2021
fot. Getty Images/ aja84

W dobie pogarszającej się jakości powietrza bardzo ważne jest zdrowe zaczerpnięcie oddechu. Zapewniają to np. tężnie solankowe, które coraz częściej powstają w większych i mniejszych miastach. Sprawdź, gdzie je znaleźć oraz jakie mają działanie!

Tężnia solankowa to najczęściej drewniana konstrukcja, którą wypełnia się gałęziami drzew iglastych, tarniny czy brzozy. Na nie zaś pompowana jest solanka, czyli woda chlorkowo-sodowa, a więc zawierająca cenne mikroelementy i dobrze znana miłośnikom wód uzdrowiskowych. Solanka i drewno wspólnie tworzą specyficzny mikroklimat, w którym ważną rolę odgrywa parowanie roztworu. Dzięki temu możemy wdychać cenne składniki.

Polska specjalność?

Nigdzie na świecie tężnie solankowe nie są tak popularne jak w Polsce. Co więcej, tradycja ich budowy sięga prehistorii. Pozostałości najstarszych tężni w Europie, liczących sobie ok. 2 tys. lat, znaleziono w Inowrocławiu w 2011 roku. Z kolei w Ciechocinku sprawnie działa największy w Europie kompleks tężni solankowych, które pochodzą z XIX wieku.

Tężnia solankowa – zalety

Wdychanie powietrza nasyconego cennymi składnikami z solanki zalecane jest zwłaszcza osobom, które cierpią na schorzenia górnych dróg oddechowych. W pobliżu tężni możemy oczyścić drogi oddechowe także z pyłów, które nieświadomie „wciągamy” wraz z zanieczyszczonym powietrzem (smog).

Warto się udać do tężni solankowej, jeśli mamy problemy z zatokami, nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli, astmę oskrzelową, ale też różnego rodzaju alergie, nadciśnienie tętnicze czy stany nerwicowe. Oczywiście starajmy się być jak najbliżej tężni – nie dalej niż 30 m od niej i przez ok. 15-30 minut.

mężczyzna przy tężni solankowej
fot. Getty Images/ Ewa Olek

Tężnia solankowa na placu Hallera w Warszawie

To chlubny przykład realizacji projektu z budżetu partycypacyjnego stolicy. Pomysł na tężnię zgłosił radny Kamil Ciepieńko ze stowarzyszenia Kocham Pragę. Z dobrodziejstw konstrukcji można korzystać od wiosny 2018 roku. Cenną solankę sprowadzono ze słynnego uzdrowiska w Ciechocinku. Rozwiązanie z Pragi-Północ szybko zaczęły naśladować inne dzielnice: Wawer, Wesoła, Wola czy Ursynów.

Tężnie solankowe w Łodzi

Najbardziej znana wystartowała w maju 2018 roku w parku Podolskim. Chętnych do inhalacji jest tak wielu, że czasem trudno znaleźć wolne miejsce na ławce. Bardzo szybko w parku powstał jeszcze jeden podobny obiekt. Pozostałe tężnie solankowe w Łodzi znajdziemy m.in. w zachodniej części Retkini. pasażu Abramowskiego, w parku Źródła Olechówki oraz dwie na Widzewie (ul. Czajkowskiego, park Widzewska Górka). To jednak nie koniec, bo powstają coraz to nowe, a projektów kolejnych wciąż przybywa!

Tężnie solankowe na Śląsku

Tężnie działają m.in. w Katowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Żorach i Tychach. Warto zwrócić uwagę szczególnie na tę ostatnią – ma ona bowiem kształt Urzędu Miasta Tychy. Imponujące są też jej parametry techniczne: 6,7 m wysokości, 69 m długości ścian bocznych oraz 100 m sześc. zbiornika z solanką.

Coraz więcej tężni!

Trudno wręcz podsumować, ile tężni solankowych działa obecnie w polskich miastach – wciąż powstają kolejne, projektów również jest coraz więcej. Dynamicznie rozwijają się w stolicy, w Łodzi i na Górnym Śląsku, ale pomysł podchwyciła też np. Bydgoszcz. Oby tak dalej!


Przeczytaj także: Skarby ziemi i argilloterapia

O autorze

Redakcja SPA&MORE

zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca