Jeździectwo dla każdego

Autor: Izabela Plaskacz
8 maja 2021
fot. Getty Images Pro/ fottograff

Jazda konna może okazać się doskonałym sportem dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa bądź nieprawidłową postawę. Kluczem do sukcesu jest znalezienie dobrego instruktora oraz stadniny.

Jazda konna na bóle kręgosłupa

Jazda konna bezpośrednio wpływa na wzmocnienie tzw. stabilizacji centralnej, czyli mięśni głębokich pozwalających na zabezpieczenie kręgosłupa w życiu codziennym. Dużo mówi się o wzmacnianiu mięśni prostych oraz skośnych brzucha, zapomniany zostaje jednak mięsień poprzeczny, który chroni tułów  przed biernym zwieszeniem i powstaniem „oponki”. Oczywiście nie jest to jedyny mięsień stabilizujący, warto wspomnieć  również o mięśniu wielodzielnym – znajdującym się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa  oraz  przeponie, które razem stanowią bardzo ważną trójcę. Ruch konia w stępie prowokuje prawidłową pracę miednicy, która powinna mieć miejsce podczas chodu. Im dłużej szkolimy się w jeździe konnej tym bardziej wzmacniamy gorset mięśniowy, który w konsekwencji wymusza prawidłową postawę podczas codziennych czynności. Nie trzeba przypominać, że to właśnie nieprawidłowa postawa jest przyczyną większości dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Jeździectwo pomaga w wypracowaniu symetrii, dlatego często jest stosowane w formie hipoterapii jako rehabilitacja osób z niedowładem połowiczym.
jazda_konna_dla_kazdego
fot. Fabrizio Verrecchia/Unsplash

Akcesoria do jazdy konnej

Zakupy należy rozpocząć od absolutnej podstawy – kasku. Nie wolno na nim oszczędzać – nie wybierajmy produktu taniego, marketowego, bez certyfikatu bezpieczeństwa. Dobry kask powinien pochłaniać energię z uderzenia oraz, w przypadku dużej siły podczas upadku, pęknąć. Bardzo ważna jest możliwość regulacji kasku pod brodą oraz na potylicy, dla jak najlepszego dopasowania.

 

Drugim ważnym elementem wyposażenia amatora jazdy konnej jest kamizelka ochronna. Powinna być dostosowana do stylu jazdy. W przypadku jazdy na hali sprawdzą się proste ogólnodostępne w sklepach jeździeckich, lekkie kamizelki, jednak biorąc pod uwagę wyjazdy w teren warto zainteresować się kamizelkami z półki dedykowanej do WKKW. Cechują się większą wytrzymałością i grubszą warstwą protektorów, która powinna zabezpieczyć kręgosłup przed upadkiem na konar drzewa lub kamień.

jazda_konna_dla_kazdego
fot. Todd Aarnes/Unsplash

Wybierając buty nie trzeba inwestować dużej kwoty, na rynku jest dostępnych wiele modeli z różnych tworzyw. Najbardziej cenione w środowisku jeździeckim są sztyblety skórzane. But musi być w miarę wąski, z płaską podeszwą i bez zamka od wewnętrznej strony. Buty gumowe bardzo dobrze sprawdzają się w deszczowe dni lub podczas pielęgnacji jaką jest kąpiel konia. Do butów możemy zdecydować się na sztylpy/czapsy skórzane lub skóropodobne, mające na celu ochronę łydki przed przyszczypaniem podczas jazdy. Dobrą alternatywą mogą być wysokie skarpety pod kolano.

Technika jazdy a zdrowie

Najważniejszą kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jazdy konnej jest wybrana przez jeźdźca technika jazdy konnej.  Bezpieczna jazda wiąże się  nie tylko z zachowaniem większego wyprostu w stawie kolanowym  ale przede wszystkim z głębokim siodłem wymuszającym prawidłową pozycję w siodle. Samo w sobie ujeżdżenie przywiązuje bardzo dużą uwagę do techniki i podążania za ruchem konia. Jest to zauważalne na zawodach ujeżdżeniowych, gdzie jeździec wygląda jakby był dosłownie sklejony z koniem.  Najbardziej niezdrowe dla ciała są wyścigi konne ponieważ wymagają bardzo dużej wydolności fizycznej, siły mięśniowej oraz stabilizacji stawów kolanowych z powodu dużych przeciążeń wywołanych pozycją w siodle. Większość  dżokejów kończących karierę wyścigową cierpi z powodu zwyrodnień w stawach kolanowych.

Jak zacząć?

Bardzo ważne jest zaufanie instruktorowi, nie powinniśmy samodzielnie podchodzić do nieznanych nam koni, dopóki nie nauczymy się czytać mowy ich ciała. Nie należy się spieszyć i warto dać sobie czas na naukę zanim wybierzemy się w pierwszy teren. Jazda w terenie znacznie różni się od jazdy na hali i czyni konie bardziej nieprzewidywalnymi. Nie należy podchodzić  do konia od tyłu, ponieważ znajdujemy się wtedy poza polem jego widzenia, jeśli jednak jesteśmy do tego zmuszeni warto cały czas przesuwać rękę od grzbietu przez zad, cały czas mówiąc do konia. Bezwzględnie nie powinno się również przechodzić pod brzuchem konia. Najbezpieczniej przejść na drugą stronę pod głową z ręką trzymaną na szyi.

jazda_konna_dla_kazdego
fot. Todd Aarnes/Unsplash

Przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do jazdy konnej są:
Epilepsja, nadciśnienie śródgałkowe, odklejająca siatkówka, wodogłowie, niestabilność kręgów szyjnych, zaawansowana skolioza, choroby mięśniowe z osłabieniem mięśniowym, głębokie upośledzenie umysłowe, przepuklina oponowo–rdzeniowa, zaawansowane zmiany kręgosłupa. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, układem ruchu, rozpoczęcie jazdy konnej należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.


Przeczytaj także: Bezpieczne ćwiczenia na kręgosłup

O autorze

Izabela Plaskacz

zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca