Jak odmłodzić okolicę oczu?

Autor: dr Elżbieta Radzikowska
11 marca 2019
fot. Photo Images

Czy kremy pod oczy należy stosować podobnie jak preparaty przeciwzmarszczkowe, czyli dopiero przy dojrzałej skórze? Czy istnieją zabiegi skuteczne na cienie pod oczami? Co zrobić ze starzejącą się skórą powiek? Odpowiadam na te i kilka innych pytań pacjentów.

dr n. med. Elżbieta Radzikowska rozwiewa wątpliwości pacjentów w autorskim cyklu: „Medycyna estetyczna sauté”

Skóra wokół oczu starzeje się najszybciej, ponieważ jest wyjątkowo cienka. Już u bardzo młodych pań potrafią pokazać się w tej okolicy zmarszczki mimiczne. Pamiętając o tym, o skórę wokół oczu należy zacząć dbać bardzo wcześnie, bo już po ukończeniu 20 roku życia. Warto wtedy zainwestować w krem dedykowany tej okolicy twarzy, dobrze ją nawilżać, zapewnić skuteczną ochronę UV, ale też co wieczór pamiętać o dokładnym zmyciu makijażu. Dwa razy w tygodniu można położyć maskę pod oczy.

Jak odmłodzić okolicę oczu?
fot. Getty Images Pro

Zmarszczki wokół oczu

Na zmarszczki wokół oczu niezawodnym sposobem jest podanie toksyny botulinowej (botoks), która skutecznie je wygładzi. Na rynku jest również spora oferta zabiegów laserowych oraz wykorzystujących fale radiowe, dedykowanych okolicy oka, dzięki którym można w krótkim czasie zagęścić i napiąć skórę, a także usunąć drobne zmarszczki. Warto je łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej (botox, mezoterapia, wypełniacze), ponieważ wtedy dają najbardziej spektakularne efekty. Cała procedura zabiegowa powinna być ustalona przez doświadczonego lekarza, aby była bezpieczna i skuteczna.

Sposób na sińce pod oczami i worki

Dość wcześnie wokół oczu pojawiają się sińce. Można je zniwelować stosując kwas hialuronowy, mezoterapię i odżywcze koktajle przeznaczone do skóry pod oczami. Aby pozbyć się worków pod oczami, wystarczy podać wypełniacz (kwas hialuronowy) w okolicę zwaną doliną łez. Dobrze wypełniona odświeży spojrzenie, a w połączeniu z mezoterapią igłową zdecydowanie odejmie lat.

Zabiegi na powieki

Najwięcej problemów w okolicy oka stwarzają opadające powieki i one też najbardziej postarzają twarz. Można z nimi jednak dość skutecznie i szybko walczyć. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna i jeden z najczęściej wykonywanych, najlepszych i szybko dających efekt zabieg: plastyka powiek. Korekta powiek potrafi w krótkim czasie znacząco odjąć lat.

Korekta powiek potrafi w krótkim czasie znacząco odjąć lat

Blepharoplastyka, czyli plastyka powiek

Blepharoplastyka (korekcja powiek) usuwa nadmiar skóry i tłuszczu z okolicy powiek górnych i dolnych. Jej celem jest uzyskanie ładnego wyglądu oka i odpowiedniego napięcia skóry. Dzięki temu cała twarz nabiera bardziej naturalnego, młodszego wyrazu, a spojrzenie staje się bardziej promienne. Przez tydzień po zabiegu okolica oka jest mocno zasiniona i przekrwiona. Warto zażywać wtedy preparaty z rutyną i leki wzmacniające naczynka. Dzięki nim skóra dużo szybciej wraca do zdrowia.

Zabieg korekcji powiek trwa około 45 minut. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji (farmakologiczne obniżenie aktywności pacjenta bez wyłączenia świadomości). Polega on na usunięciu nadmiaru skóry w obrębie powiek, a także, jeśli to konieczne, zlikwidowaniu przepuklin tłuszczowych, które dają efekt opuchniętych oczu. Powrót do pełnej aktywności po zabiegu następuje zwykle po 7 dniach. W tym czasie zaleca się spanie na wznak. W niektórych przypadkach zasinienia mogą być widoczne do 2 tygodni po zabiegu. Pojawia się też uczucie nadmiernego napięcia powiek, co jest zjawiskiem normalnym i przejściowym, ustępującym w procesie gojenia.

 

Niestety, nie każdy może z blepharoplastyki skorzystać. Przeciwwskazaniem są ciąża i okres karmienia piersią, choroba nowotworowa, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca oraz choroby oczu takie jak jaskra, odwarstwienie siatkówki i zespół suchych oczu.

 

 

 

 

 

 

 

 


Przeczytaj także: Pytania o zabiegi anti-aging, czyli jak skutecznie walczyć z oznakami upływającego czasu

Jak odmłodzić okolicę oczu?
fot. Katarzyna Paskuda

O autorze

dr Elżbieta Radzikowska

Doktor nauk medycznych, chirurg ogólny i chirurg plastyk. Ordynator oddziału chirurgii plastycznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w latach 2014-2018. Właścicielka kliniki Radzikowska Clinic.  Prowadząca program „Walka o piersi” w telewizji Polsat. Uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza uzyskała w 1998 roku. Wtedy też podjęła pracę na stanowisku asystenta w II Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPSK 4 w Lublinie. Specjalizację z chirurgii plastycznej zdobyła pod kierownictwem Prof. Józefa Jethona w Szpitalu Klinicznym im. Prof. Orłowskiego CMPK. Jest lekarzem, który na pierwszym miejscu stawia pełną satysfakcję pacjentów oraz jak najlepsze efekty estetyczne i zdrowotne przeprowadzanych zabiegów. Specjalizuje się w rekonstrukcji, powiększaniu i redukcji piersi, korekcji uszu, plastyce powiek górnych i dolnych oraz liftingu twarzy. Operuje porażenie nerwu twarzowego, wycina zmiany nowotworowe, przeprowadza plastyki płatowe. Wykonuje zabiegi abdominoplastyki, liposukcje (na swoim koncie ma ponad 3 000 wykonanych zabiegów), lipofilling oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dr Radzikowska stale podnosi swoje kwalifikacje. Systematycznie uczestniczy w licznych kursach i szkoleniach specjalistycznych oraz konferencjach, zjazdach i sympozjach naukowych, organizowanych zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
fot. Katarzyna Paskuda
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca