Ciepło w służbie urody. Diatermia, radiofrekwencja mikroigłowa, termoliza

Autor: Ewa Wanke
15 listopada 2021
fot. Getty Images

Od bardzo dawna wykorzystuje się ciepło w lecznictwie i w kosmetyce. Łagodzi ono ból, polepsza samopoczucie, rozluźnia mięśnie. Wszystkie te stany poprawiają jednocześnie urodę twarzy i ciała, dlatego w kosmetyce nie ma właściwie zabiegu bez wykorzystania ciepła, a wśród nich najnowszą metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa.

Diatermia to tradycyjna metoda leczenie ciepłem (dia oznacza w języku greckim „przez”, therme to „ciepło”). Najstarszą metodą wykorzystującą ciepłolecznictwo była maska termiczna. Wyglądała jak poduszka elektryczna z otworami na oczy i usta. Dawniej nakładano ją na kompres z ziół, oddzielony od maski grubą warstwą ligniny, i podłączało do prądu. Taki gorący kompres to zmora we wspomnieniach wizyt u kosmetyczki, ale doskonale działał na skórę. Popularne było też „żelazko” do wygładzania zmarszczek. To urządzenie rzeczywiście przypominało zwykłe żelazko, tylko miało długą rączkę. Część prasująca była nagrzewana prądem do temperatury ok. 37 st. C. Kosmetyczka w celu uzyskania lekkiego poślizgu nakładała warstwę kremu i delikatnie posuwistymi ruchami rozprasowywała skórę. Przy pomocy ciepła składniki zawarte w kremie odżywiały naskórek i uelastyczniały go, co powodowało wygładzenie zmarszczek. Dziś ciepłolecznictwo w kosmetyce jest stosowane zupełnie inaczej.

Termoliza na naczynka i zbędne owłosienie

Po serii badań zaakceptowano dla kosmetyki i medycyny estetycznej urządzenia do termolizy, czyli wykorzystujące działanie wiązki ciepła do rozpadu związków chemicznych, np. hemoglobiny. Ten sposób wykorzystania ciepła zamyka rozszerzone naczyńka krwionośne (elektrokoagulacja) i pozwala wypalić różne martwe twory na naskórku. Zjawisko termolizy stosuje się też z powodzeniem przy usuwaniu zbędnego owłosienia. Kosmetyczka wprowadza cieniutką, gorącą igiełkę w mieszek włosowy i przy pomocy ciepła niszczy cebulkę włosową.

laserowe usuwanie naczynek
fot. Getty Images

Fale radiowe w kosmetyce, czyli radiofrekwencja

Kosmetyka rozwija się szybko, równolegle z nauką. Dzisiaj wykorzystuje się ciepło do głębokiego przegrzania tkanek przy pomocy fal radiowych wysokiej częstotliwości 0,5-7 MHZ. Ciało naświetla jest ich wiązką, która w warstwie właściwej skóry zamienia się w ciepło. Kolagenowe włókna podporowe najpierw są niszczone przez wysoką temperaturę, a następnie regenerują się i rozpoczyna się ich odnowa. Ogrzane w ten sposób fibroblasty zwiększają swoją aktywność. Skóra odzyskuje jędrność i zdrowy wygląd.

Zabieg radiofrekwencji musi być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę. Trzeba ostrożnie stosować dawkę fali, ponieważ zbyt wysoka może doprowadzić do przegrzania tkanek. Dobrze dobrana częstotliwość i odpowiednie urządzenie gwarantuje zabieg bezpieczny, nienaruszający naczyń włosowatych, ani zakończeń nerwowych. Może być z powodzeniem wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Jest to jedna z najlepszych metod nieinwazyjnego odmładzania twarzy i całego ciała. Zabieg wykonuje się w odstępach tygodniowych. Aby efekty były zadowalające, należy powtórzyć go 5- 8 razy.

Nowczesna radiofrekwencja mikroigłowa

Wiązkę fal radiowych wykorzystuje się ostatnio do zabiegu frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej. Pozwala ona dotrzeć do głębiej położonych warstw skóry przy pomocy nakłuwania specjalnie do tego celu zaprojektowaną głowicą, wyposażoną w cieniutkie igiełki. W momencie wkłucia na całej długości igły jest emitowana wiązka fal radiowych, które ogrzewają tkankę głębiej i stymulują do produkcji elastyny oraz kolagenu.

zabieg usuwania rozstępów
fot. Getty Images

Metodę frakcyjnej radiofrekwencji medycyna estetyczna stosuje do likwidowania rozstępów, które powstają na ciele na skutek zerwania w skórze włókien kolagenu i elastyny. Likwidowanie tego problemu nie jest łatwe, ponieważ rozstępy są położone głęboko w tkance i są trudnodostępne przy użyciu tradycyjnych zabiegów kosmetycznych, działających jedynie na powierzchni skóry. Metoda radiofrekwencji mikroigłowej daje nadzieję na dotarcie w głąb skóry. Na razie jest mało popularna wśród lekarzy medycyny estetycznej, ze względu na niewystarczającą ilość badań, po przeprowadzeniu tego typu zabiegów.

Przeciwwskazania do termoterapii

Zabiegów na twarzy z wykorzystaniem ciepła nie można wykonywać przy wszystkich chorobach skóry (np. trądzik różowaty, zapalenie łojotokowe skóry trądzik ropowiczy, zakażenia gronkowcem). Przeciwwskazaniami są także zabiegi medycyny estetycznej typu botoks, złote nici, implanty kolagenowe i inne.

Do zabiegów likwidowania cellulitu i rozstępów na ciele tkanka łączna i tłuszczowa muszą być zdrowe, bez zmian naczyniowych. Przeciwwskazaniem do wszystkich zabiegów z wykorzystaniem ciepła są zmiany nowotworowe na powierzchni skory i wewnątrz organizmu.


Przeczytaj także: Masaż woskiem, czyli magia uzdrawiających świec

O autorze

Ewa Wanke

Kosmetyczka z 30-letnim doświadczeniem, właścicielka gabinetów: MIMI - specjalizującego się w kosmetyce holistycznej i MIDERM mieszczącego się przy dermatologicznej i onkologicznej przychodni lekarskiej. Współpracuje z Akademią Walki z Rakiem jako ekspert w dziedzinie kosmetyki. Jest wolontariuszką w programie Piękniejsze Życie. Od 15 lat współpracuje z prof. Romano Calli, zajmującym się we Włoszech chirurgią estetyczną i dermatologią. Ekspert Medique Roma - Cosmitaly w dziedzinie kosmeceutyki. Dyplomowany specjalista w zakresie kosmetyków niemieckiej firmy Vera Miller Cosmetics. Mistrz reskiningu metodą Derma Ruga Jetting - dyplom CMS Cosmetic Ursuli Schnajder Ponadto posiada dyplom Centrum Voor Aromatherapie Amstelveen, Holland. Dyplomowana specjalistka z zakresu litoterapii, fitoterapii i koloroterapii. W latach 1999-2005 prezes Polskiego Stowarzyszenia Kosmetycznego. Autorka książki „100 pytań do kosmetyczki” (MUZA, 2004). Współpracuje od lat z wieloma firmami kosmetycznymi w Polsce i za granicą. Gabinet Kosmetyki Organicznej gabinetmimi.pl
fot. Monika Waśko
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca