Plastik wyłowiony z oceanów nadaje się do recyklingu. Coraz więcej firm wykorzystuje go jako surowiec do produkcji kolejnych produktów. W procesie przetwarzania odpadów powstają przedmioty o wartości wyższej, niż odzyskane surowce, dlatego mówimy tu nie o samym recyklingu, ale jest to już upcycling.

Kto zaczął odławiać odpady
Plastic Whale to pierwsza na świecie firma zajmująca się połowem plastiku z oceanów. Założona w 2011 roku przez Holendra Mariusa Smita, wyławia butelki i pojemniki, które potem przerabiane są np. na piankowe panele do budowy łodzi. Twórcom inicjatywy zależało na tym, aby plastik stał się konkurencyjnym surowcem, z którego można tworzyć nowe rzeczy. Dlatego zajęli się także produkcją mebli. Za ich przykładem poszli inni projektanci i producenci. Sprzęty z odzyskanego plastiku, przeznaczone do biur, salonów, sypialni, łazienek i ogrodów, to nowy trend, który wkroczył do branży designu. Jak się okazuje, można w ten sposób stworzyć piękne eko meble.
Zrelaksuj się w muszli Vondom
Luksusowe meble z recyklingu do SPA i ogrodów tworzy firma Vondom. Między innymi plastik wyłowiony w okolicach Ibizy zainspirował współpracującego z firmą projektanta Eugenio Quitletta do stworzenia kolekcji outdoorowej i w 2014 roku zaprojektował on krzesła nawiązujące swoim kształtem do muszli. Meble z oceanicznego plastiku miały wbudowany modem Bluetooth, który pozwalał na odtwarzanie odgłosu fal morskich.
Warto nadmienić, że zachwycające meble Vondom spotkać można w wielu hotelach i ośrodkach SPA od Meksyku, aż po Chiny. Znajdują się także na wyposażeniu jednego z biurowców w Gliwicach.

Eko meble z oceanu w stylu retro
Mater to duńska marka designerska, która wprowadziła na rynek kolekcję Ocean – gamę stołów i krzeseł, która przypomina oryginalne wzornictwo z lat 50. Jej twórcami są uznani projektanci: Jørgena i Nanny Ditzel. Meble w dużej mierze wykonano z odpadów – tworzyw sztucznych wyłowionych z oceanu. Firma Mater stara się kontynuować innowacyjne podejście projektantów. Henrik Marstrand, CEO i założyciel Mater podkreśla, że celem marki jest ochrona środowiska połączona z produkcją mebli eleganckich i trwałych, a nadrzędna idea firmy to redukcja nadmiernego konsumpcjonizmu na świecie.
Meble z odpadów do łazienek i ogrodów
Podobny cel przyświeca firmie Ecopixel, która przetwarza odpady termoplastyczne. Celem marki jest maksymalne wykorzystanie plastiku i całego jego cyklu życia. Jan Puylaert – współzałożyciel i główny projektant – specjalizuje się w tworzeniu eko mebli i sprzętu o nowoczesnych wzorach, przeznaczonych do łazienek, salonów łazienkowych i pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz ogrodów. Do produkcji wykorzystuje najnowsze technologie.
Przeczytaj także: Szybkoschnące ręczniki z plastiku wyłowionego z oceanu
W swoich projektach stosuje odpady plastikowe wykonane ze 100% polietylenu o niskiej gęstości (LDPE), który topi się w temperaturze 120°C. Oznacza to, że można go przetworzyć nieskończoną liczbę razy, co nie wpływa na zmianę jego właściwości. Niska temperatura topnienia oznacza, że wpływ na środowisko jest również znacznie zmniejszony na etapie produkcji. Polietylen można przetworzyć w różne kształty i kolory, co z powodzeniem wykorzystują projektanci. Takie eko meble zdobią ogrody i wnętrza jak działa sztuki.
