Skuteczne metody na nieprzyjemny zapach z ust

Autor: Izabela Zieniewska
14 listopada 2020
fot. Getty Images Pro/ PIXEL

Co robić, gdy higiena naszej jamy ustnej jest niemalże idealna, a mimo to z naszych ust wydobywa się nieprzyjemny zapach? Czy zawsze jest wynikiem naszych zaniedbań? Otóż nie. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust jest wiele i wiemy, jak sobie z nim poradzić.

Nieprzyjemny zapach z ust to problem, z którym boryka się niemalże 25-50 proc. ludzi na całym świecie. Objaw ten przez lekarzy nazywany jest halitozą. Może ona przyczyniać się do wycofania z życia społecznego, spadku nastroju a nawet depresji. Za nieprzyjemny zapach z ust odpowiedzialne są najczęściej lotne związki siarki produkowane przez bakterie (np. siarkowodór, merkaptan metylu i siarczek dimetylu).

Halitoza i jej przyczyny

Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany zarówno problemami miejscowymi, jak i chorobami ogólnoustrojowymi. Z przyczyn miejscowych, które stanowią aż 90 proc. przyczyn halitozy, wyróżnić możemy złą higienę jamy ustnej, choroby przyzębia, nieprawidłowe wypełnienia, będące przyczyną zalegania resztek pokarmowych, próchnicę, zgorzel miazgi, zakażone rany poekstrakcyjne czy zmiany nowotworowe i wrzodziejące. Gdy żaden z wyżej wymienionych problemów nas nie dotyczy, a pomimo przestrzegania higieny jamy ustnej przykry zapach z ust wciąż jest obecny, warto podjąć się diagnostyki w kierunku chorób ogólnoustrojowych.

Choroby, które mogą powodować halitozę to najczęściej choroby układu pokarmowego (refluks, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka), choroby płuc, przewlekła choroba nerek (zwana często chorobą rybiego oddechu) oraz zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca).

Bardzo częstą przyczyna halitozy jest również palenie tytoniu, stosowanie niektórych leków np. na nadciśnienie, antydepresantów czy preparatów przeciwhistaminowych.

kobieta w ręczniku na głowie sprawdzająca swój oddech
fot. Getty Images/ fizkes

Sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Gdy halitoza ma przyczynę miejscową, w pierwszej kolejności powinniśmy wykonać profesjonalne oczyszczanie łuków zębowych oraz podjąć się leczenia próchnicy. Należy również wymienić stare, nieprawidłowe wypełnienia. Istotną czynnością jest odpowiednie szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Warto także stosować płukanki do jamy ustnej, najlepiej te zawierające środki antyseptyczne (np. chlorheksydynę).

Gdy mamy problem z nieprzyjemnym zapachem z ust nie powinniśmy rozstawać się z przyrządem zwanym skrobaczką do języka. Dzięki niej możemy usunąć nalot z bakterii, bardzo często będący główną przyczyną przykrego zapachu z ust.

A może zmiana diety?

Poza dokładnym oczyszczaniem zębów warto wprowadzić zmiany dietetyczne. Dodatek ziół takich jak tymianek, mięta, oregano czy pietruszka do potraw, zniweluje w pewnym stopniu przykry zapach. Między posiłkami warto spożywać gumę do życia, najlepiej taką z zawartością ksylitolu (zmniejsza ryzyko próchnicy oraz powoduje zwiększenie wydzielania śliny).

Można również zaopatrzyć się w dostępne w aptekach specjalne tabletki do ssania zmniejszające objaw halitozy. Warto pamiętać także o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Zalecana jest woda i herbaty zielone z dużą zawartością antyoksydantów. Bezdyskusyjna wydaje się konieczność odstawienia alkoholu oraz papierosów.

produkty spożywcze o silnym zapachu wychodzące z ust
fot. Getty Images Pro/ wildpixels

Nowa metoda leczenia

W ostatnim czasie coraz większą popularność w leczeniu nieprzyjemnego zapachu z ust zyskuje terapia fotodynamiczna (PDT). Jest to metoda polegająca na zaaplikowaniu specjalnego barwnika na błonę śluzową jamy ustnej, po czym naświetlaniu lampą o odpowiedniej długości fali. Dzięki terapii fotodynamicznej dochodzi do spadku liczby bakterii produkujących lotne związki siarki odpowiedzialny za powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Przykry zapach z ust to bardzo duży problem, który może odbić się na naszym życiu prywatnym jak i zawodowym. By do tego nie doszło należy znaleźć przyczynę halitozy oraz wdrożyć postępowanie pozwalające na zlikwidowaniu tego przykrego objawu. Pomocą służą metody bardziej profesjonalne w gabinetach stomatologicznych oraz domowe, które spokojnie możemy wykonywać w prywatnym zaciszu.

O autorze

Izabela Zieniewska

Lekarz dentysta - absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Działaczka organizacji studenckich: Samorządu Studenckiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz studenckich kół naukowych. Czynna uczestniczka wielu konferencji ogólnopolskich o tematyce medycznej. Wielokrotna laureatka stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Obecnie doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pasjonatka medycyny estetycznej, dobrej kuchni oraz tańca.  
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca