X zamknij

Dołącz do newslettera
i odbierz darmową
kartę SPA&More.

Z kartą SPA&MORE stać Cię na więcej

Co najmniej 10% zniżka do SPA, DAY SPA i klinik medycyny estetycznej.
Korzystaj ze specjalnych rabatów tylko dla zapisanych do newslettera!

Dołączam i odbieram kartę
fot. Paweł Czerwiński/Unsplash

Kosmetyka onkologiczna pomoże znów poczuć się sobą

Po chorobie nowotworowej, po zakończonej chemioterapii, do problemów związanych ze złym samopoczuciem dochodzą jeszcze kłopoty z wyglądem. I mimo, że wydaje się to nieistotne w obliczu pokonania choroby, dobry wygląd pozwala wcześniej wrócić do psychicznego zdrowia.

W swojej pracy zawodowej wspieram kobiety po chorobie nowotworowej od ponad 10 lat. Wiem, że najczęściej spotykane kłopoty z urodą, to wypadanie włosów, czernienie paznokci, suchość i nadwrażliwość skóry na całym ciele. Na szczęście to tylko przejściowe problemy, którym można zaradzić.

Przede wszystkim włosy

Leczenie niektórymi cytostatykami powoduje utratę częściową lub całkowitą włosów na całym ciele. Najważniejsza jest świadomość, że to stan tymczasowy. Po leczeniu włosy odrastają grubsze, często kręcone i w ładnym kolorze. Jest też rada na przetrwanie trudnego czasu braku włosów. Kupno peruki jest refundowane i koniecznie trzeba skorzystać z tej możliwości.

Współczesne peruki są doskonałej jakości i dobrze dobrane często wyglądają lepiej, niż nasza naturalna fryzura. Nie radzę czekać do ostatniej chwili z kupnem peruki. Po pierwszej chemii, razem z przyjaciółką, która będzie patrzeć krytycznym okiem i dobrze doradzi, trzeba wybrać się do sklepu. Najbezpieczniej jest kupić perukę w kolorze i o długości własnych włosów, wtedy otoczenie nawet nie zauważy problemu. Ale można też poszaleć i zrealizować marzenia o długich blond lokach na szczególną okazję.

Własne włosy, które w czasie leczenia są słabe i rzadkie najlepiej zgolić, żeby cebulki mogły odpocząć i przygotować się do wytworzenia zdrowych włosów już po zakończeniu leczenia. Pierwsze włoski, które odrastają, są cienkie i słabe. Te również należy zgolić. Dopiero drugi a nawet trzeci odrost jest zdrowy i mocny. Warto więc uzbroić się w cierpliwość.

Kosmetologia onkologiczna i skóra głowy

Jeśli występuje swędzenie skóry na głowie, dobrze jest nakładać nawilżającą odżywkę – tylko podkreślam, że przeznaczoną do skóry głowy, a nie do włosów. W ofercie handlowej znajdziemy też kosmetyki trychologiczne do pielęgnacji skóry głowy, warto ich poszukać.

Z farbowaniem nowych włosów radzę poczekać, aż się wzmocnią. Mimo że współczesne farby renomowanych firm są doskonałej jakości, nadwyrężona leczeniem skóra na głowie może zareagować alergią.

Rzęsy i brwi

Wypadanie włosów dotyczy całego ciała, w tym również brwi i rzęs. Oczy ich pozbawione są narażone na infekcje bakteryjne. Można temu zaradzić przyklejając na powieki kępki rzęs sztucznych, które przy odpowiednim pielęgnowaniu trzymają się nawet kilka tygodni.

W sprzedaży dostępne są także odżywki do rzęs w postaci serum na powieki, które wzmacniają korzenie rzęs. Stosowanie takiego serum po zakończeniu chemioterapii wzmacnia odrastające włoski, które są potem długie i piękne. Preparaty nie są szkodliwe i można ich używać bez narażenia się na kłopoty z oczami.

Onkokosmetyka – manicure i pedicure

Bardzo często po zakończeniu leczenia ciemnieją paznokcie u rąk i nóg. Jest to spowodowane nadmierną kruchością naczyń krwionośnych i wystarczy lekki uraz lub długotrwały ucisk, aby powstał wylew podpaznokciowy. Pomiędzy paznokciem a macierzą powstaje niewielka luka i paznokieć martwieje. Zjawisko to nazywamy onycholizą i nie jest niczym groźnym, ale przy ogólnym spadku odporności organizmu bywa doskonałym miejscem do powstania grzybicy. Dlatego warto temu zapobiec i jest na to sposób – tak zwana proteza paznokciowa dla rąk i nóg.

Sztuczny paznokieć w postaci żelu nakładany jest przez pedikiurzystkę lub manikiurzystkę. Wcześniej chory paznokieć zostaje delikatnie spiłowany. Żel jest antygrzybiczny, żeby pod nim nie zbierały się bakterie. Może być bezbarwny lub różowy. Paznokieć można następnie pomalować lub nie, jak kto woli. Dłonie wyglądają bardzo naturalnie a proteza paznokciowa u palców stóp pozwala na chodzenie w odkrytym obuwiu.

Bez takiego zabiegu pod ciemnymi paznokciami rosną nowe, które są zdeformowane, miękkie, często w żółtym, brzydkim kolorze. Nałożenie żelu utwardzającego zapobiega temu i nowe, przyciśnięte paznokcie rosną sobie wolno, różowe i gładkie.

Kosmetyka onkologiczna dla skóry

Suchość i nadwrażliwość skóry dotyczy również twarzy i ciała. Szczególnie ta druga – nadwrażliwość – jest kłopotliwa, ponieważ eliminuje wiele kosmetyków do ciała, z powodu zawartych w nich składników zapachowych i emulgujących. Składniki zapachowe bywają częstą przyczyną uczuleń i to nawet wtedy, kiedy są pochodzenia naturalnego. Modne ostatnio kosmetyki tzw. naturalne, do tej pory jeszcze nie są aż tak dobrze przebadane pod względem częstotliwości występowania reakcji alergicznych, jak kosmetyki ze składnikami pochodzenia chemicznego.

Wybierając do pielęgnacji twarzy krem lub do ciała balsam, bezpieczniej jest zdecydować się na dermokosmetyk, czyli dopuszczony do sprzedaży w aptece czy drogerii, niż kosmetyk pochodzenia naturalnego oferowany w internecie. Dermokosmetyki są pozbawione składników zapachowych i w maksymalnym stopniu emulgatorów. Komponuje się je tak, aby przy ich właściwościach nawilżających, odżywczych i ochronnych, były jak najmniej szkodliwe dla chorej skóry.

Na każdym opakowaniu znajduje się opis działania dermokosmetyku, który należy dokładnie przeczytać przed zakupem. Znajdują się tam wskazówki dotyczące przeznaczenia, funkcji, czy jest to preparat nawilżający czy natłuszczający, na dzień czy na noc i w jakiej ilości należy go używać. Szczególnie to ostanie jest ważną informacją, ponieważ przedawkowanie kosmetyku np. do mycia, spowoduje odwrotny skutek od zamierzonego. Kilka kropel żelu pod prysznic, czy nakrętka płynu do kąpieli nawilży ciało. Z kolei podwójna ilość tego kosmetyku je wysuszy.

Olejki, glinki i sole

W kosmetyce onkologicznej nie polecam olejków zapachowych, ani preparatów w formie oleju. Ich płynna formuła nie jest korzystna dla suchej skóry, ponieważ pozbawia ją naturalnej ochrony, tak zwanego płaszcza lipidowego. Olejek nie natłuszcza, tylko leży na skórze i potem zostaje zmyty razem z naturalnymi lipidami skóry.

Dla miłośniczek tzw. kosmetyki naturalnej mam pocieszenie – warto po nią sięgnąć w przypadku peelingów do ciała i mineralnych maseczek z glinek, błota z Morza Martwego, kosmetyków z solą morska lub solą kopalnianą. Przyniosą pozytywny skutek.

Warto postawić na makijaż

Również kosmetyki do makijażu przeznaczone dla skóry wrażliwej nie są szkodliwe dla cery. Najbezpieczniejsze są mineralne kosmetyki do makijażu: pudry, cienie do oczu, szminki.
Nowoczesne kosmetyki kolorowe spełniają także rolę pielęgnacyjną i ochronną. Nałożone na skórę zatuszują jej bladość, dodadzą zdrowego wyglądu i przede wszystkim poprawią samopoczucie, co jest bardzo ważne w procesie wychodzenia z choroby.

Jak ważnym elementem po leczeniu onkologicznym jest dobry wygląd, świadczy powstawanie na całym świecie fundacji zajmujących się nauką makijażu dla kobiet w czasie i po chorobie. Znana Fundacja Piękniejsze Życie działa i u nas w Polsce przy szpitalach onkologicznych. Organizują warsztaty nauki makijażu, podczas których uczestniczki dostają w prezencie te kosmetyki, które używały w czasie spotkania.

Jak odmłodzić okolicę oczu?

Czy kremy pod oczy należy stosować podobnie jak preparaty przeciwzmarszczkowe, czyli dopiero przy dojrzałej skórze? Czy istnieją zabiegi skuteczne na cienie pod oczami? Co zrobić ze starzejącą się skórą powiek? Odpowiadam na te i kilka innych pytań pacjentów.

Masaż szklanymi kulami

Po długiej podróży lub wyczerpującej pracy trzeba koniecznie odwiedzić gabinet SPA i poddać się odprężającemu, regenerującemu zabiegowi, jakim jest masaż szklanymi kulami.

Egzotyczna przygoda, czyli masaż misami kokosowymi w SPA

To bardzo relaksujące przeżycie i ratunek dla tych, którzy mają kłopoty z obrzękami ciała.

Bezcenne rozmowy z nieznajomymi

Amerykańska psycholog społeczna, dr Gillian Sandstrom, w swoich badaniach sprawdziła, jak codzienne rozmowy z nieznajomymi wpływają na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Ewa
Wanke

Kosmetyczka z 30-letnim doświadczeniem, właścicielka gabinetów: MIMI - specjalizującego się w kosmetyce holistycznej i MIDERM mieszczącego się przy dermatologicznej i onkologicznej przychodni lekarskiej. Współpracuje z Akademią Walki z Rakiem jako ekspert w dziedzinie kosmetyki. Jest wolontariuszką w programie Piękniejsze Życie. Od 15 lat współpracuje z prof. Romano Calli, zajmującym się we Włoszech chirurgią estetyczną i dermatologią. Ekspert Medique Roma - Cosmitaly w dziedzinie kosmeceutyki. Dyplomowany specjalista w zakresie kosmetyków niemieckiej firmy Vera Miller Cosmetics. Mistrz reskiningu metodą Derma Ruga Jetting - dyplom CMS Cosmetic Ursuli Schnajder Ponadto posiada dyplom Centrum Voor Aromatherapie Amstelveen, Holland. Dyplomowana specjalistka z zakresu litoterapii, fitoterapii i koloroterapii. W latach 1999-2005 prezes Polskiego Stowarzyszenia Kosmetycznego. Autorka książki „100 pytań do kosmetyczki” (MUZA, 2004). Współpracuje od lat z wieloma firmami kosmetycznymi w Polsce i za granicą. Gabinet Kosmetyki Organicznej gabinetmimi.pl
fot. Monika Waśko
ZOBACZ WSZYSTKICH NASZYCH AUTORÓW