Flyboard – polatasz nawet po polskiej zatoce

Autor: Redakcja SPA&MORE
16 czerwca 2021
fot. Getty Images/ Olgabatone

Sport wodny, a zarazem powietrzny – bo unosimy się kilka-kilkanaście metrów nad taflą – tym wyróżnia się flyboard, który zapewnia niezwykłe przeżycia.

Flyboard daje wiele radości. Warto w ten sposób urozmaicić sobie urlop czy wakacje. A co więcej, nie musimy wyprawiać się za granicę, by odkryć uroki flyboardu.

Co to jest flyboard i jak działa?

Zaliczany jest do sportów wodnych i ekstremalnych. Tak samo nazywa się zresztą urządzenie, które służy do uprawiania tej fascynującej dyscypliny. Pozwala poruszać się nawet kilkanaście metrów nad wodą, wykonywać akrobacje w powietrzu albo w wodzie. A jak działa flyboard? Konstrukcja sprzętu opiera się na skuterze wodnym (a dokładniej: turbinie) o mocy przynajmniej 100 koni mechanicznych. Do niej zaś podłączany jest wąż, który zasysa wodę, a z tej powstają dwa strumienie pod dużym ciśnieniem – i to właśnie dzięki nim można się unosić w powietrzu, a także kontrolować tor lotu. Ruch urządzenia ograniczany jest przez długość podłączonego do niego węża. Napęd flyboardu mocuje się na nogach. Dodatkowo można mieć na rękach specjalne rurki, które pomagają sterować urządzeniem.

Krótka historia flyboardu

Twórcą flyboardu jest Franky Zapata, mistrz świata w pływaniu na skuterach wodnych. W rozmowie z magazynem „Wired” w 2015 roku przyznał, że inspirację do stworzenia sprzętu stanowił… strój Iron Mana. Ponadto Zapatę często frustrowało uzależnienie aktywności od kaprysów fal morskich. Dlatego postanowił wymyślić sprzęt, który zapewniałby pełną samodzielność. W efekcie powstało całe przedsiębiorstwo Zapata Racing. Flyboard wystartował w 2011 roku, pozwalając  nietuzinkowo spędzać wolny czas oraz zapewniając moc wrażeń.

Flyboard dla każdego

Choć flyboard zalicza się do sportów ekstremalnych, to jest on w pełni bezpieczny. Urządzenie, osprzęt i wszystkie akcesoria posiadają odpowiednie atesty. Ponadto w skład ekwipunku wchodzą kask i kamizelka, a akrobacje odbywają się pod okiem instruktora. Średnio w około 20-30 minut można w pełni nauczyć się panować nad sprzętem. Co więcej, nawet nie trzeba umieć pływać! Z flyboardem można wykonywać różnorodne akrobacje nad wodą, skakać jak delfin, a także pływać z dużą prędkością pod wodą.

Gdzie uprawiać flyboard?

Przez ostatnią dekadę flyboard zyskał ogromną popularność. Zawody w tej dziedzinie odbywają się na całym świecie, a co ważne, jest ona dostępna dla każdego zainteresowanego. Flyboard w Polsce znajdziemy tam, gdzie są większe zbiorniki wodne – czyli oczywiście nad morzem, ale też np. Jeziorem Zegrzyńskim nieopodal Warszawy. Tu zresztą można przetestować oryginalny sprzęt zaprojektowany przez Franky’ego Zapatę. Inne polskie miejsca z flyboardem to m.in. Mrągowo, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław i Szczecin.

A najlepsze miejsca do flyboardu na świecie? Serwis dla podróżników Triphobo.com wskazał 7 godnych uwagi: Hiszpanię, Meksyk, Stany Zjednoczone, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Kolumbię, Australię i… karaibską wyspę Sint Maarten. Na tę ostatnią dostaniemy się nawet bez paszportu – wystarczy dowód osobisty. Dodatkową atrakcję wyspy stanowi niezwykłe lotnisko z samolotami, które latają niemalże nad głowami plażowiczów.


Przeczytaj także: Przezroczysty kajak i ponton z transparentnym dnem. Atrakcja na czystym akwenie


O autorze

Redakcja SPA&MORE

zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca