Czy warto zdecydować się na morsowanie i masaż lodem w SPA?

Autor: Beata Pecarz
27 grudnia 2020
fot. Getty Images/ tarasov_vl

Zażywanie zimnych kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, trwające sezonowo od jesieni do wiosny to morsowanie. Zobacz, ile dobrego daje nam zimowa terapia i masaż lodem w SPA.

Morsowanie stosowane bywa głównie jako profilaktyczne działanie podnoszące sprawność naszego układu immunologicznego, ale może prowadzić też do wyleczenia wielu chorób (zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego). Ekspozycja ciała na działanie niskich temperatur (krioterapia) spowalnia procesy starzenia i sprawia, że odczuwamy większą radość z życia.

Co nam daje krioterapia

Zalet morsowania jest wiele, ale najważniejsze z nich to:

  • wpływ na skórę – staje się ona lepiej ukrwiona, a przez to jędrna i sprężysta;
  • hartuje organizm zdecydowanie zmniejszając skłonność do infekcji;
  • poprawia termogenezę, czyli sprawia, że wytworzone wewnątrz ciała ciepło utrzymuje się w nim dłużej, a efekt ochłodzenia powierzchni skóry nie powoduje wyziębienia organizmu;
  • działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację mięśni;
  • zwiększa odporność na stres oksydacyjny;
  • znacznie podwyższa metabolizm, organizm wytwarza więcej ciepła, by się ogrzać, co powoduje zużywanie energii i spalanie tłuszczu, dając w efekcie spadek wagi ciała;
  • poprawia nastrój poprzez stymulację wydzielania dużej ilości endorfin.
mężczyzna z chłopcem w lodowatej wodzie zimą w tle grupa ciepło ubranych osób
fot. Getty Images/ Olga Saliy

Czy jest możliwe morsowanie w SPA?

Ze względu na szereg korzyści zdrowotnych, jakie uzyskujemy zanurzając się w lodowatej wodzie, oraz za sprawą mediów, które popularyzują morsowanie, terapia zimnem staje się coraz częściej spotykanym zabiegiem w SPA. Możemy tam spotkać groty lodowe i jaskinie śnieżne, gdzie panuje temperatura ok. -15 stopni Celsjusza. W SPA skorzystamy także z zabiegów ochładzania ciała mokrymi, zimnymi prześcieradłami (ziemne okłady).

Ponadto w rytuałach wellness stosuje się termożele, nadmuchy schłodzonym powietrzem lub dwutlenkiem węgla (tzw. kriosauna) i okłady lodowe. Jednak najszybszym i najbardziej stymulującym działaniem jest zanurzenie w lodowatej wodzie. Ochładzanie organizmu następuje tu kilkadziesiąt razy intensywniej niż w komorze kriogenicznej, w której panuje temperatura -120 stopni Celsjusza.

Ze względu na szybki wzrost liczby fanów morsowania w Polsce niektóre ośrodki SPA, zwłaszcza te położone w pobliżu otwartych zbiorników wodnych, organizują turnusy lub eventy, podczas których odbywają się sesje grupowego zanurzenia w lodowatej wodzie. Cieszą się one dużą popularnością, gdyż oprócz wcześniej wymienionych korzyści, integruje to ludzi ze sobą oraz stwarza wspaniałą i mocno energetyczną atmosferę.

Co nam daje masaż lodem?

Masaż lodem jest zabiegiem kriostymulacyjnym. Cechuje się bardzo szybkim tempem ochładzania organizmu. Już po 1 minucie masażu lodem możemy uzyskać efekt obniżenia temperatury na powierzchni skóry z 30 stopni do temperatury poniżej 15 stopni.

Masaż lodem wykonywany systematycznie usprawnia działanie drobnych naczyń krwionośnych: uelastycznia je i wzmacnia. W zabiegach SPA wykorzystuje się przede wszystkim efekt poprawy krążenia i mikrokrążenia. Stymulacja lodem powoduje naprzemienne skurcze i rozkurcze naczyń krwionośnych. Poprawia się mikrokrążenie, a co za tym idzie odżywienie i dotlenienie komórek.

Tak więc masaż lodem poprawia jakość cery. Wpływa na stan włókien kolagenowych w skórze właściwej. Usprawnia także oczyszczanie komórek tłuszczowych (znajdujących się w tkance podskórnej) ze zbędnych produktów przemiany materii. W ten sposób zapobiega i pozwala zlikwidować cellulit. Skóra szybciej się regeneruje, nabiera jędrności i elastyczności, zmniejszają się ewentualne obrzęki.

Ponadto masaż lodem wzmacnia i uelastycznia kruche naczynia krwionośne, co z kolei zapobiega pękaniu naczynek i powstawanie tzw. pajączków i żylaków. Natychmiast po zabiegu masażu lodem kończyn dolnych zyskujemy wspaniałe uczucie tzw. lekkich nóg, zaś po zabiegach na całe ciało i twarz uczucie poprawy urody i odmłodzenia.

kobieta w czasie zabiegu nadmuchu zimnym powietrzem w spa
fot. Getty Images/ puhhha

Przeciwwskazania do krioterapii

Poza uszkodzeniami skóry i otwartymi ranami nie ma przeciwwskazań do krioterapii miejscowej. Zaś przeciwwskazania do krioterapii całego ciała to:

  • ciężkie choroby serca oraz układu krążenia
  • ostre infekcje
  • niedoczynność tarczycy
  • przebyte zatory tętnic obwodowych
  • zapalenie żył głębokich

Warto spróbować
Z własnego doświadczenia wiem, że ostatecznym efekt morsowania, czy też masażu lodem i krioterapii w SPA, jest poczucie wzrostu wewnętrznej energii i wspaniałego odprężenia. Dzieje się tak dlatego, że ciepło, które zostaje wytworzone wewnątrz naszego ciała jest o wiele bardziej dobroczynne, niż to, którego używamy by ogrzać organizm z zewnątrz.

Tak więc, jeśli liczba korzyści dla zdrowia, jakie możemy czerpać z kąpieli w lodowatej wodzie lub innych zabiegów z zastosowaniem niskich temperatur przekonały Cię, że warto to zrobić – nie obawiaj się. Po prostu zrób to! Życzę wielu przyjemnych wrażeń!


Przeczytaj także: Zimowe SPA – studnia lodowa i pokoje śnieżne

 

O autorze

Beata Pecarz

Fizjoterapeuta, terapeuta manualny, z wieloletnim stażem pracy w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu (od 1995 roku). Prowadzi własną działalność w Fimedica -Specjalistycznym Centrum Leczenia Schorzeń Kręgosłupa i Stawów Obwodowych oraz Akademii Treningu Funkcjonalnego. Ukończyła wiele kursów, między innymi w zakresie Terapii Manualnej Stawów Obwodowych i Kręgosłupa, w tym szkolenie organizowane przez International Academy of Orthopedic Medicine. Obecnie posługuje się różnymi metodami i technikami terapii manualnej i kinezyterapii, pomagając pacjentom w sytuacjach takich jak: dyskopatia, przeciążeniowe bóle kręgosłupa, bóle i zawroty głowy, skoliozy i inne wady postawy, choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, bóle i ograniczenie ruchomości stawów. Prowadzi terapię przed i po zabiegach artroskopowych i neurochirurgicznych, profilaktykę urazów sportowych, terapię bólu kręgosłupa u kobiet w ciąży i po porodzie, gimnastykę dla mamy z małym dzieckiem, terapię i profilaktykę schorzeń ortopedycznych u dzieci powyżej 7 roku życia. Zajmuje się usprawnianiem osób w podeszłym wieku. Organizuje treningi oddechowe sprzyjające przywracaniu i zachowaniu zdrowia. Prowadzi działalność edukacyjną, promując zdrowy styl życia, poprzez wykłady, prezentacje i pogadanki na temat profilaktyki, diagnozowania, leczenia schorzeń narządu ruchu u dzieci i dorosłych. Współpracuje z redakcjami czasopism o tematyce prozdrowotnej. Osobiście prowadzi aktywny ruchowo tryb życia i stosuje inne aktywności sprzyjające zachowaniu dobrej kondycji i zdrowia. Fimedica - Nowogrodzka 51, Warszawa fimedica.pl, fizjoterapeutawarszawa.com , treningfunkcjonalny.net
zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca