4 dni weekendu i tylko 3 w pracy? To działa!

Autor: Błażej Grygiel
15 listopada 2019
fot. Emma Matthews/Unsplash

Wypoczęty i wyspany pracownik lepiej wypełnia swoje obowiązki. Dlaczego zatem musimy się tak przemęczać 5 dni w tygodniu?

4_dni_weekendu
fot. Josefa Ndiaz/Unsplash

Co jakiś czas wraca dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Świat w oszalałym tempie produkuje kolejne przedmioty, które z radością, bez refleksji ludzie kupują, następnie szybko zużywają i wreszcie wyrzucają. Rezultat? Przepracowanie, zmęczenie całych społeczeństw, rosnące góry śmieci. Czy to naprawdę jest potrzebne?

Tydzień pracy mógłby mieć 3 dni

Meksykański multimilioner Carlos Slim Helú kilka lat temu powiedział, że dla bezpiecznego funkcjonowania światowych gospodarek tydzień pracy mógłby mieć zaledwie 3 dni. Pozostałe można by spędzać z rodziną lub na realizowaniu pasji, dokształcaniu się, dowolnie. Każdy, kto próbuje po pracy nauczyć się nowego języka, skończyć dodatkowe studia, albo po prostu obejrzeć dłuższy film, czy przeczytać książkę zna ten problem – ustawiczne zmęczenie.
– Pracując trzy dni w tygodniu, mielibyśmy więcej czasu na odpoczynek, na podnoszenie jakości życia – miał powiedzieć  Helú w rozmowie z  „Financial Times” i nie jest to jedyny głos tego typu.

Badania potwierdzają: powinniśmy pracować krócej

Niedawno New Economics Foundation (NEF) opublikował wyniki badań, wedle których optymalną produktywność dają 4 dni pracy w tygodniu. Pozostałe to para w gwizdek.
– Źródła tego problemu są złożone i obejmują różnorodne zjawiska – od wysokiego poziomu nierówności społecznych po starzenie się populacji  – mówi Alfie Stirling z NEF.
W XIX wieku związki zawodowe wywalczyły ośmiogodzinny dzień pracy, w XX wieku – wolny weekend oraz płatne urlopy. Miejmy nadzieję, że XXI wiek także przyniesie pracownikom istotną poprawę jakości życia.

4_dni_weekendu
fot. Priscilla Du Preez/Unsplash

O autorze

Błażej Grygiel

zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca