Weganizm – moda czy głos przyszłości?

Autor: Redakcja SPA&MORE
28 marca 2021
fot. Getty Images/ bit245

Dla wielu osób weganizm to znacznie więcej niż moda – to sposób na życie w zgodzie z naturą, odrzucenie przemocy oraz poszanowanie wszystkich istot żyjących. To dieta etyczna, ekologiczna i zdrowa.

Na podstawie badań oraz samej już obserwacji otoczenia wiadomo, że coraz więcej Polaków to weganie, czyli osoby, które jedzą wyłącznie produkty roślinne, rezygnując nie tylko z mięsa, ale również z jaj, mleka i miodu. Motywacją są najczęściej względy etyczne i zdrowotne. Zmiany w diecie mieszkańców Ziemi mogą też wpłynąć na ograniczanie efektu cieplarnianego i zmniejszanie powierzchni upraw. Philip Kapleau w swojej książce „Ochraniać wszelkie życie” twierdzi, że dla wyżywienia roślinożercy potrzeba 5 razy mniejszej powierzchni niż przy tradycyjnej mięsnej diecie.

Dieta wegańska dla zdrowia i figury

Zrównoważona dieta roślinna wpływa na lepsze samopoczucie, pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze, ułatwia utrzymanie optymalnej wagi. Ze względu na dużą zawartość w soi estrogenów roślinnych zwiększone spożycie produktów sojowych może pomóc przejść łagodniej przez okres menopauzy. Margaret Ritchie, ekspert w dziedzinie fitoestrogenów z Bute Medical School na Uniwersytecie St. Andrews, zwraca uwagę, że co prawda związki te wykazują działanie wielokrotnie słabsze od naturalnego ludzkiego estrogenu, jednak gdy kobieta przechodzi menopauzę, ta dodatkowa dawka może być dla niej ważna.

dziewczyna trzymająca w rękach miskę z potrawą wegańską
fot. Getty Images Pro/ Foxys forest manufacture

Dla zdrowia znaczenie ma zapewne również fakt, że weganie, chcąc uniknąć jakichkolwiek składników odzwierzęcych, szczególnie skrupulatnie czytają etykiety produktów spożywczych. Odkrywają, że np. zwykłe tortille, które w wersji podstawowej można zrobić z mąki i wody zawierają dużo dodatkowych i dziwnych składników. Po co tu tyle E? – myślą. Czemu mam jeść jakieś stabilizatory (glicerol, guma guar, E466), polepszacze (E500, E450) i emulgatory (E471, E472e)? Nawet jeśli do zmiany diety skłoniły pobudki etyczne, to taka lektura budzi zawsze szersze refleksje i prowadzi przed regały ze zdrową żywnością czy do najzwyklejszego warzywniaka, gdzie odkrywa się morze kulinarnych możliwości, mnóstwo zdrowych alternatyw dla mięsa i nabiału.

Weganizm, czyli być jak Carl Lewis

Dieta wegańska może być bardzo urozmaicona, wychodząca poza stereotypy i na pewno nie oznacza miseczki kiełków na śniadanie, obiad i kolację. To niezwykłe bogactwo warzyw (którymi można zajadać się bez limitu, nawet chcąc schudnąć!), orzechy, owoce, nasiona, kasze i ryże, rośliny strączkowe, makarony, smakowite oleje i przyprawy oraz barwne napoje w stylu smoothie. Klasyczne pytania „Skąd bierzesz białko? A skąd żelazo?” wywołują uśmiech na twarzy wegan, którzy wiedzą, że na tej diecie można zbudować zdrowie, ale też siłę i wytrzymałość.

Wśród sportowców coraz liczniejszą grupę stanowią właśnie weganie. Stają na podium w maratonach (Scott Jurek, Brendan Brazie), zawodach kulturystycznych (Jim Morris), boksie (Mike Tyson), łyżwiarstwie (Meagan Duhamel), tenisie (Martina Navratilova) czy kolarstwie (Molly Cameron). Reprezentantką Polski w pięcioboju nowoczesnym jest Oktawia Nowacka, weganka zgłębiającą tajniki zdrowego odżywiania, podchodząca do zdrowia w sposób holistyczny. Legendarny sprinter Carl Lewis zaczął odnosić spektakularne efekty, gdy przeszedł na weganizm. Wegankami zostały też słynne siostry Venus i Serena Williams. W mediach pojawia się charakterystyczna twarz i sylwetka Patrika Baboumiana, uważanego za najsilniejszego weganina na świecie. Zwierzył się, że gdy przeszedł na wegetarianizm, jego osiągnięcia sportowe poprawiły się o jakieś 25 proc, a gdy stał się weganinem, wyniki znowu się poprawiły.

tworzenie kosmetyków naturalnych
fot. macniak

Kosmetyki wegańskie i SPA dla wegan

Trend wegański zauważalny jest także w kosmetyce. Nietrudno o takie mydła, szampony, balsamy, kremy pielęgnacyjne, olejki do masażu. Znajdziemy też kosmetyki wegańskie do makijażu, w tym tak zwaną „kolorówkę”. Kto nie umie odszukać ich na sklepowych półkach, znajdzie pełen asortyment w internecie oraz odpowiednie blogi i fora.

Coraz bogatszą ofertę roślinną mają też salony odnowy biologicznej i SPA dla wegan, gdzie stosuje się tylko kosmetyki wegańskie. Nawet studia tatuażu rozwijają się w tym kierunku. W niektórych pojawiły się tusze czysto roślinne (bez węgla kostnego, szelaku czy karminowej koszenili pozyskiwanej ze zmielonych owadów) i oferują tatuaż dla wegan.

Mądre przechodzenie na weganizm

Zmiana kosmetyków na wegańskie może być pierwszym krokiem na roślinnej ścieżce życia. Kolejne zmiany warto poprzedzić konsultacjami z dietetykiem, czasem też badaniami. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraża stanowisko, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne. Pamiętajmy jednak, że stwierdzenie „odpowiednio zaplanowana” ma w przypadku każdej diety znaczenie kluczowe, a przejście na wegetarianizm nie oznacza jedynie wykluczenia z diety mięsa.


Przeczytaj także: Dieta ekologiczna – czy to możliwe?

O autorze

Redakcja SPA&MORE

zobacz więcej

Najnowsze artykuły

Monte Carlo - splendor, szampan i Formuła 1

Monte Carlo to najdroższa i najbardziej ekskluzywna dzielnica księstwa Monako. Na każdym kroku można otrzeć się o luksus.

zobacz więcej
Cesarski zabieg Kobido. Japoński masaż twarzy w SPA to podróż do piękna

Co wyróżnia Japonki? Na pewno ich piękna skóra, która kojarzy się z najwyższej jakości porcelaną. Zawdzięczają to między innymi kobido.

zobacz więcej
Kąpiele leśne i leśne SPA w japońskim stylu

Shinrin-yoku w języku japońskim to „kąpiel leśna” - w znaczeniu symbolicznym i dosłownym.

zobacz więcej
zobacz więcej

Miejsca SPA&MORE wszystkie miejsca